eposta yazdır zoom+ zoom-

Milyonlarca ev sahibine tarih uyarısı

Milyonlarca ev sahibine tarih uyarısı

8 Haziran'dan bu yana 'barış' kapsamında başvuru yapanların sayısı 1 milyon 300 bini bulurken, son başvuru tarihi olan 31 Ekim'den sonra tarihin uzatılmayacağına dikkat çekiliyor.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 27-06-2018 10:51 - Güncelleme: 27-06-2018 11:37

Türkiye genelindeki 13 milyon konutun iskan ve imar sorununu çözecek olan İmar Barışı'nın üzerinden 21 gün geçti. İstanbul'da düzenlenen "İmar Barışı Paneli"nde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş, 8 Haziran'da başlayan 'İmar Barışı' başvurularında rakamın 1 milyon 300 bini bulduğunu söyledi.

Türkiye genelinde bulunan 26 milyon konuttan en az 13 milyonunda imar sorunu bulunduğunun hep konuşulduğunu anlatan Demirtaş, hem seçim sürecinin hem de Ramazan Bayramı'nın araya girmesi nedeniyle 'İmar Barışı' sürecini çok anlatamadıklarını dile getirdi.

Demirtaş, "Aradan geçen sürede 'İmar Barışı'na yapılan başvuru sayısı 1 milyon 300 bini buldu. Günde ortalama 50-60 bin civarında kayıt yapılıyor. Ancak sistemin tıklanma sayısı, sisteme giriş sayısı daha fazla. Şu anda 2 milyonun üzerinde 'İmar Barışı' için sisteme giriş var. Başvuruların kaç metrekare, kaç bağımsız bölüm için yapıldığına dair henüz tam rapor hazırlamadık." ifadelerini kullandı.

Şu anda basit yapıların daha çok müracaat ettiğini dile getiren Demirtaş, halihazırda bağımsız bölüm için ortalama ödenecek rakam olarak 2 bin 500 liranın çıktığını, ancak bu rakamın ilerleyen dönemde ortalama 5 bin liraya yükseleceğini düşündüklerini anlattı.

Buradan elde edilen gelirin kentsel dönüşümde kullanılacağını aktaran Demirtaş, belediyelere, yaklaşık 2 yıl ödemesiz, 5 yıl vadeli olarak sıfıra yakın faizlerle finansman sağlayacaklarını anlattı.

Demirtaş, 'İmar Barışı'nda tarihin uzatılmayacağını ve taksit olmayacağını belirterek, "Başvurular 31 Ekim'e kadar sürecek. Ödemeler yıl sonuna kadar yapılabilecek. 31 Aralık'a kadar daha 6 ay var." dedi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Milyonlarca ev sahibine tarih uyarısı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • Erdal 27 Haziran 2018 12:20 Tamam bazı uygulamalar haksızlığa sebep oluyor. Bu iktidar 15 yıldır var ve imara aykırı veya mülkiyet sorunu olan yapıların çoğu bu hükümetten önce yapılmış .itiraz eden arkadaşlar Haklı ama başka çözüm yolu varmı? Bu yapıların imara uygun ve mülkiyet sorunu olmayacak şekilde baska çözümü yık baştan yap. Buna ne güç ne para ne zaman ne de yürek yetmez herhalde rahat 100 yılımız heba olur. Yada istemezuk böyle kalsın diyebiliriz başka yolu yok

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro