eposta yazdır zoom+ zoom-

MHP'de deprem Atilla Kaya istifa etti

MHP'de deprem Atilla Kaya istifa etti

Anayasa değişikliğine 'hayır' oyu verecek olan MHP Genel Başkan Yardımcısı Atilla Kaya partisindeki görevinden istifa etti.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 04-01-2017 13:58 - Güncelleme: 04-01-2017 13:58

MHP İstanbul Milletvekili Atila Kaya, MHP Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa etti.

İstifasına ilişkin yazılı açıklamasına Bahçeli'nin "evet" oyu vereceğini hatırlatan Kaya, Türk milliyetçiliği anlayışım, aklıma ve vicdanıma Anayasa değişikliği teklifine 'Hayır' dememi emrederken, iki yüzlü davranmaktan da men etmektedir." dedi. Kaya, görevinden istifasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

VİCDANIM "HAYIR" DEMEMİ EMREDİYOR

"Ülkemizin gündemine neden ve nasıl girdiği ile amacının ne olduğu halen belirsizliğini korumakta ve tartışılmakta olan, kabul edilmesi halinde hükümet sistemini değiştirecek Anayasa değişikliği teklifi, Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli'nin tercihini ilan etmesinin ardından çalışma arkadaşlarından farklı tercihlerde bulunacak olanların da bu tercihlerini açıklamalarını ahlaki bir gereklilik haline getirmiştir." ifadesini kullanan Kaya, şu görüşleri savundu:

"Bütün hayatım uğrunda mücadeleyle geçen ve ödediğim bedelleri göğsümde şeref madalyası olarak taşıdığım ülkücülüğe olan inancım ve Türk milliyetçiliği anlayışım, aklıma ve vicdanıma Anayasa değişikliği teklifine 'Hayır' dememi emrederken, iki yüzlü davranmaktan da men etmektedir. Bu şartların bir gereği olarak, halen yürütmekte olduğum MHP Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa ediyorum. İstifama, hiç kimse tarafından, kişisel tavrım olmasının ötesinde bir anlam yüklenmemelidir."

KULİSLERDE KONUŞULUYORDU

Anayasa değişikliği oylamasında "hayır" oyu vereceği söylenen Kaya için kulislerde görevini bıraktığı iddiası dolaşıyordu. Kaya, önceki akşam yapılan Başkanlık divanı toplantısına katılmamıştı.

ATİLLA KAYA KİMDİR?

15 Ağustos 1957'de Kars'ta doğdu. Baba adı Rüstem, anne adı Saadet'tir. İş Adamı; Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Matematik Bölümünü bitirdi.  Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanlığı yaptı. Milliyetçi Hareket Partisi Sivil Toplum Kuruluşlarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısıdır. 

23 ve 24. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ve Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi oldu.

BAHÇELİ DÜN "EVET" OYU VERECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise dünkü grup toplantısı sonrası basın mensuplarının MHP içindeki anayasa eleştirileriyle ilgili soruya şu yanıtı vermişti:

"Normaldir. Milletvekilleri düşüncelerini sizin gibi değerli basın aracılığıyla kamuoyuyla paylaşıyor. Biz de sizin aracılığınızla öğreniyoruz. O bakımdan saygı duyuyoruz. Önümüzdeki hafta içerisinde anayasa değişikliklerinin gündeme geleceğini söylüyor. Tabii siyasi partiler grup kararı alma durumunda değildir. Yasa buna müsaade etmemektedir. Benim, Anayasa Komisyonu’nda kabul edilen, Genel Kurul’a geldiğinde de oralardaki değerlendirmelerde katkı sağlayacak bir tek ‘Evet’ oyum vardır. Onu da vereceğim. ‘Evet’ oyunu referandumda da tekrarlayacağım."

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN MHP'de deprem Atilla Kaya istifa etti haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR46 YORUM
  • deli mi ne 04 Ocak 2017 21:17 akıllı adam bahçelinin yanında durmaz..

    CEVAP YAZ 1 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro