SON DAKİKA

eposta yazdır zoom+ zoom-

MHP ve BDP arasında Kürdistan gerilimi

MHP ve BDP arasında Kürdistan gerilimi

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın verdiği 'Kürdistan neresidir?" başlıklı soru önergesi BDP'li Sırrı Sakık'ın eleştirilerinin hedefi oldu.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 26-04-2014 19:23 - Güncelleme: 25-10-2015 07:38

İçişleri Bakanlığı'nın "Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi" için kuruluş ve faaliyet izni vermesi, siyasette "Kürdistan" polemiğini de ateşledi.

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye yazılı soru önergesi vererek, "Kürdistan neredesidir?" diye sordu.

Türkkan'ın soru önergesine yanıt ise, İçişleri Bakanı'ndan önce, BDP Muş Milletvekili 'tan geldi.

TÜRKKAN; "KÜRDİSTAN NERESİDİR ?"

MHP Milletvekili Türkkan soru önergesinde, İçişleri Bakanlığı'nın adında “Kürdistan” olan bir partiye onay verilmesine dikkat çekerek, “Türkiye Kürdistan Demokrat Partisisi” adlı partiye onay verilmesi Hükümet’in sözde Kürdistan adı verilen bölgeyi kabul etmesi anlamına mı gelmektedir sorusunu yöneltti.

Önergesinde Bakan Ala’ya “Sözde Kürdistan”denilen bölgenin neresi olduğunu soran Türkkan,“Bağımsız Kürdistan” tezini savunan bir partiye onay verilmesi Türkiye’de Kürtlerin bağımsızlığının kabul edilmesi anlamına mı gelmektedir sorusuna da yanıt istedi.
MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Diyarbakır'da daha önce kurulan Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği ve Kürdistan Sanayici ve İşadamları Derneği’nin isimlerinde "Kürdistan" kelimesi geçtiği için, kendilerinden tüzük düzeltmelerinin istendiğini hatırlattı ve "Buna rağmen Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi’ne ayrıcalık tanınmasının gerekçesi nedir?" sorusunu yöneltti.

YANIT BDP'Lİ SAKIK'TAN GELDİ

Türkkan'ın, "Kürdistan neresidir?" sorusuna ise, yanıt Ala'dan önce, BDP'li Sırrı Sakık'tan geldi.
Sakık Twitter'da MHP'li Türkkan'ın sorusuna atıf yaparak, şu mesajları paylaştı;nin ne olduğu konusunda açıklama istedi.

"MHP Milletvekili Lütfü Türkkan'ın "Kürdistan Neresidir" diye verdiği soru önergesine şimdiden bir ön bilgi vereyim. Biraz ilkokul coğrafyası, biraz tarihi bilen herkes bilir nere olduğunu. Kürdistan'ın 3 parçası Türkiye'ye sınır olan Irak, İran ve Suriye'dedir. Dördüncü parçayı da sen bul, bu kadar ip ucu yeter. Bir ülkenin parlementerinin komşularını bilmemesi dahası kendi yaşadığı ülkeyi bilmemesi çok vahim. Birlikte yaşayacaksak dersini çalış öyle gel..."

 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN MHP ve BDP arasında Kürdistan gerilimi haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR103 YORUM
  • KÜRDOĞLU 27 Nisan 2014 20:05 senin yedi sülalenin gücü yetmez buna,denemesi bedeva

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Sırrı Sakık
SIRRI SAKIK KİMDİR?

Sırrı Sakik, 1 Ağustos 1957'de Muş Yürecik Köyü'nde dünyaya geldi. Babasının adı Sabri, annesinin adı Fatma'dır. Kürt asıllı Türk siyasetçidir.PKK'nın iki numaralı adamı olan Şemdin Sakık'ın kardeşidir. Lise mezun

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro