YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 12 Mayıs 2014 00:41 - Güncelleme: 22 Ekim 2015 09:40

Metin Feyzioğlu ile Boş Muhalefet

Seçmenin sadece %30’unu  ikna edebildiği, buna karşılık olarak da %70’ ini neden ikna edemediğini, ve seçmenin %45 ‘inin neden hala iktidara inandığını sorgulamayan CHP’nin oluşturduğu muhalefet boşluğunu, önce Haşim Kılıç daha sonra da Metin Feyzioğlu doldurmaya çalıştı. Fakat Feyzioğlu, muhalefetin çatısı olmaya çalışırken, kendi hayatında daha derin boşluklar ve anlamsızlıklar oluşturdu.

Kendisine 20 dakilalık konuşma süresi verilmesine rağmen bir saati aşkın konuşma yapması, bizzat Danıştay Başkanı Zerrin Güngör tarafından eleştirildi.

CHP ‘nin çatısı olabilecek iken bizzat CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu tarafından saygısızlıkla itham edildi.

Barolar Birliği’nden sadece 12 Baro Başkanı, kendisine sahip çıktı.

En çok destek beklediği yerler dahi yanında durmadı.  Muhalefet boşluğunu doldurup, çatı olayım derken, bacayı bile tamamlayamadı.

Kemal Kılıçdaroğlu’na Danıştay’da konuşma hakkı tanısalardı, bu kadar siyasi içerikli konuşma yapmazdı ki ne gezi olayları, ne Suriye meselesi ne de Metin Feyzioğlu’nun değindiği diğer konular, Danıştay’ın açılış toplantısının konusu değildi.  Keza, hukukun sorunları, ihtiyaçları da değildi, tamamen siyasi içeriklerdi. Cübbeli birinin bu konuda görüş beyan etmesi, tavsiyede bulunması, papazın imama namazı ‘şöyle’ kıldır demesi kadar abestir.

Sadece Danıştay’ın açılış yıl dönümünde değil, neresi olursa olsun ne asker ne de hukukçu, siyasete bulaşmamalı, vesayet oluşturmamalı, var olan vesayetler de bir an önce yıkılmalı.

----------------

Memleketimizde Erdoğan karşıtlığı öylesine hal aldı ki, haksız yere de olsa ülkemiz, dışarıdan ya da içeriden eleştirildiğinde, sevinenler, mutlu olanlar var. İktidarı destekleyenlere, “Bakın gördünüz mü, bunlar hep sizin yüzünüzden” diyebilmek için, birilerinin iktidarı sıkıştırmasını dört gözle bekliyorlar.

Geçtiğimiz günlerde Freedom House bir rapor açıkladı ve bu rapora göre Türkiye’nin basın özgürlüğü, Kuveyt’ten daha kötü, Kuzey Kore ile aynı seviyede imiş. Aynı sırayı paylaştığımız diğer ülkeler  ise Kongo, Fiji, Liberya, Seyşeller.

Hiç akla uygun mu?

Cumhuriyet, Sözcü,  HaberSol, Aydınlık, Yurt, Evrensel,  Birgün Gazetelerinden birinin manşetlerinden herhangi biri, Kuzey Kore’de, Kuveyt’te yayınlansa, neler olur düşünebiliyor musunuz ? Bu gazetelerin, yazmak isteyip de yayınlayamadığı ne var ki? Bir çok defa alenen manşetten hakaret ettilerini gördüm.

Türkiye ne yazık ki “Alo Fatih” ‘lerin yaşanabildiği, tutuklu gazetecilerin olduğu bir ülke ama asla o kasıtlı raporda bahsedildiği gibi değil.

 

Ülkemizin prestijini uluslar arası arenada çizmeye çalışan kamu ortaklı bir Amerikan şireketi, basın özgürlüğü ile alakalı rapor hazırlarken, Hamburg Olayları’nı gösterdiği için TRT’nin Almanya’da kablolu yayından çıkarıldığını değerlendirmez ama yandaş ve karşıt olarak kutuplara ayrılan medyada, iktidar karşıtı gazetelerden kovulan gazetecileri bile, işsiz kalan gazeteciler başlığı ile raporuna ekler ve çıkan sonuç ile, Türkiye’yi listenin sonuna koyar. Bu davranış, iktidarı zora sokan bir eylem değil fakat memleketimizin imajını bozan bir çalışma.

Bu rapora sevinmek, muhalefete bir şeyler kazandırmaz. Çünkü muhalefetin basın özgürlüğü ile alakalı ortaya koyabileceği bir çözüm yok. Örneğin, “Kamu ihalelerine girecek olanların hiç bir şekilde herhangi bir medya ile ortaklığı ya da sahipliği olmamalı” gibi, bir teklifleri yok.

Eleştiri, yanında çözüm olduğunda değerlidir. Aksi hali yıkıcılıktır.

twitter.com/umitsamimi
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Metin Feyzioğlu ile Boş Muhalefet yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro