YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2015 00:16 - Güncelleme: 24 Ekim 2015 10:08

Meseleleri Mesele Etmezsek

Meseleleri mesele etmezsek

Süleyman Demirel ‘in efsane cümlelerinden biridir “Meseleleri mesele etmezsek ortada mesele kalmaz.

Mesela hayvan yemiyle üretilen ekmeğin haberini okuduğunda, yediği ekmeklerden birinin benzer şekilde hazırlanmış olduğuna ihtimal vermeyen kişinin ruh halini betimlemiştir eski cumhurbaşkanı. Hatta koca Diyanet İşleri bile meseleleri mesele etmiyor, helal gıda ile ilgili bir çalışma yapmayarak.

Oysa bağıra çağıra haykırıyor Gıda Mühendisleri. Gıda işletmelerinin Gıda Mühendisleri’nce denetlenmediğini anlatmaya çalışıyorlar. Meseleyi mesele etmesi gerekenler sadece Gıda Mühendisleri mi peki? “Sen karışma, üretim öyle değil böyle yapılacak, yoksa seni işten atarım ve yerine işsiz binlerce Gıda Mühendisi’nden birini alırım” diyerek Gıda Mühendisleri’ni özgürce çalıştırmayan işletmelerin ürettikleri gıdaları tüketiyor olmamız bizim meselemiz değil mi?

Böylesi yoğun bir gündemde yediklerimizi önemsemiyor olmamız, umursamazca davranmamız normal mi?

Peki mesele etmediğimiz tek mesele bu mu?

Öğrenci arkadaşlarımın, para kazanmayan, okumak için mesaisini harcayan gençlerin ailesi ile özlem gidermek için, arkadaşları ile konuşmak için ödediği telefon faturalarındaki iletişim vergisi ile yüzlerce çalışanı olan, zengin, makam mevki sahibi insanların ödediği iletişim vergisinin aynı olması da bizler için büyük bir mesele değil mi?

Adil toplum düzeni oluşturmak devletin asli görevidir. Hiç çalışan ile çalışmayan bir olur mu? Hiç çalışmayanın ödediği vergi ile çalışanın, para kazananın ödediği vergi bir olur mu? Ne yazık ki oluyor. Ailesine ya da kendisini finanse eden diğer kişilere muhtaç olarak eğitimini tamamlamaya çalışan öğrenciler, temel ihtiyaçlarını satın alırken vergi de ödüyorlar.

Öğrencilerin tek meselesi bu mu? Ankara’da öğrencilik yapan biri İstanbul’a sempozyuma, konferansa, sergiye ya da bir başka etkinliğe gittiğinde halk otobüsünü kullanırken öğrenci değilmiş gibi bilet alıyor. Ankara öğrencisinin talebeliği sadece Ankara’da geçerli.

Tüm Türkiye’yi kapsayacak, öğrenciler için bir kart olsa ve bu kart ile öğrenciler hangi şehirlere giderlerse gitsinler, istedikleri gibi toplu taşıma araçlarını kullansa ve tek bir tarife ile fiyatlandırılsalar olmaz mı? Devletimiz bunu yapacak kadar güçlü mü değildir yoksa bu durum mesele edilecek bir mesele değil midir?

Bu kart öyle bir kart olsa ki, öğrencilerin aylık temel ihtiyaçları belirlendikten sonra, o miktarda öğrencilere kart limiti açsa ve ay sonunda o kartta harcanan miktarın geri vergi ödemesi yapılsa olmaz mı?

Dahası da var, sonraki yazılarımda yer alacak. Yeni Türkiye için siyasi anlaşmazlıkların üzerinde çözümlere ihtiyacımız var. Bunun mümkün olması için, bu sorunların da konuşulması tartışılması gerekiyor. Yani meseleleri, mesele etmemiz lazım.

twitter.com/umitsamimi

 
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Meseleleri Mesele Etmezsek yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro