eposta yazdır zoom+ zoom-

Merkez Bankası'ndan flaş dövize müdahale açıklaması

Merkez Bankası'ndan flaş dövize müdahale açıklaması

Merkez Bankası, 2019 yılıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Kurlarda sağlıksız fiyat oluşumları gözlenmesi ve aşırı oynaklık durumlarında piyasaya esnek ihaleler yoluyla veya doğrudan müdahale edileceğini" duyurdu.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 05-12-2018 10:41 - Güncelleme: 05-12-2018 10:48

TÜRKİYE Cumhuriyeti Merkez Bankası'ndan (TCMB) yapılan son dakika açıklamasında "2019'da fiyat istikrarının sağlanması hedefi doğrultusunda elindeki politika araçlarını en etkin şekilde kullanmaya devam edecektir" denildi.

İşte Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamanın satır başları...

- Döviz depo piyasasında bankalara toplam yaklaşık 50 milyar dolar limitle 1 hafta ve 1 ay vadeli döviz likiditesi imkanı sağlanmaya devam edilecek.

- Türk Lirası Depoları Karşılığı Döviz Depoları ihaleleri ile Döviz Karşılığı Türk Lirası Swap Piyasası işlemlerine 2019 yılında da devam edilecektir.

- Piyasa derinliğinin kaybolmasına bağlı olarak spekülatif davranışlar sonucunda kurlarda sağlıksız fiyat oluşumları gözlenmesi ve aşırı oynaklık durumlarında piyasaya esnek ihaleler yoluyla veya doğrudan müdahale edilebilecektir.

- Para Politikası Kurulu, 2019'da önceden açıklanan bir takvim çerçevesinde yılda sekiz toplantı yapacaktır.

MERKEZ'İN KUR HEDEFİ YOK...

- Dalgalı döviz kuru rejimi uygulaması devam edecektir.

- TCMB’nin nominal ya da reel herhangi bir kur hedefi bulunmamaktadır.

ENFLASYON HEDEFİ YÜZDE 5...

- Enflasyonla mücadele devam edecektir...

- Enflasyon hedefi Hükümet ile varılan mutabakatla uyumlu olarak yüzde 5 seviyesinde korunmuştur. Para politikası, enflasyonu bu hedefe kademeli olarak yaklaştıracak şekilde oluşturulacaktır.

- TCMB tarafından Enflasyon Raporlarında güncellenen tahminler, enflasyonun orta vadede hedefe yakınsarken izleyeceği dezenflasyon süreci için referans teşkil edecektir. Belirlenen bu patika ile enflasyonun öncelikle tek hanelere indirilmesi daha sonra kademeli olarak azalarak yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanması hedeflenmektedir.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Merkez Bankası'ndan flaş dövize müdahale açıklaması haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR20 YORUM
  • Misafir 05 Aralık 2018 15:35 Ellerindekileri mallarini geri verirlerse ancak olabilir.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro