eposta yazdır zoom+ zoom-

Merkel'den flaş Türkiye açıklaması: Sürdüremeyeceğiz

Merkel'den flaş Türkiye açıklaması: Sürdüremeyeceğiz

ALMANYA ile sular bir türlü durulmuyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ile Gümrük Birliği'ni sürdürmeyeceklerini söyledi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 16-08-2017 15:56 - Güncelleme: 16-08-2017 15:56

Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye ile Almanya arasında son dönemde yaşanan krize ilişkin konuştu. Merkel, "Türkiye ile AB arasındaki mevcut 'gümrük anlaşmasını' sürdürmek için ek çaba göstermeyeceğiz" yorumunda bulundu. 

GÜMRÜK BİRLİĞİ TARTIŞMASI GÜNDEME GELMİŞTİ

Türkiye ile Almanya arasında kriz devam ederken geçen ay Alman Ekonomi Bakanlığı Sözcüsü Katharina Dubel "Türkiye ile ilgili alınacak başka önlemler hala değerlendiriliyor" demişti. Sözcü Dubel açıklamasının devamında “AB ortaklarımız ile Türkiye'nin Gümrük Birliği anlaşmasını genişletmenin mevcut durumda anlamlı olup olmadığını tartışıyoruz" ifadesini kullanmıştı.

Adil Öksüz bakın hangi ülkede çıktı? Türkiye nota verdi

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında 3 Ekim 2005’te başlatılan üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulmasına ilişkin kararı geçen kasımda 37 oya karşı, 479 oyla kabul etmişti. Kararda, Gümrük Birliği’nin güncellenmesinin Türkiye için önemli olduğu da not edilmiş ve bu doğrultudaki çalışmaların askıya alınmasının ülke için ciddi ekonomik sonuçlar doğuracağının altı çizilmişti.

Türkiye, Gümrük Birliği anlaşmasını güncellemek istiyor. Mevcut anlaşmada AB ülkelerinin yaptığı her serbest ticaret anlaşmasına Türkiye tek taraflı kapılarını açmış oluyor ve ucuz ithal mallar nedeniyle dış ticaret açık artıyor. Türk sanayiciler, Gümrük Birliği’nin Türkiye ekonomisine katkısı olduğunu kabul etmekle birlikte, anlaşmadaki bazı maddeler nedeniyle oluşan haksız rekabeti gidermek için güncelleme talep ediyordu.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Merkel'den flaş Türkiye açıklaması: Sürdüremeyeceğiz haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR10 YORUM
  • 21 Saçaklı Güneş 16 Ağustos 2017 17:35 Erdoğan ne istiyor da Meclis’ten geçiremiyor? Erdoğan ne istiyor da OHAL’e rağmen yapamıyor?

    CEVAP YAZ 1 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro