eposta yazdır zoom+ zoom-

Merkel seçim kampanyasına resmen başladı

Merkel seçim kampanyasına resmen başladı

Almanya Başbakanı Angela Merkel seçim kampanyasını Dortmund kentinde başlattı. Merkel’in seçim kampanyası süresince 50 farklı yerde konuşma yapması bekleniyor.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 13-08-2017 15:01 - Güncelleme: 13-08-2017 15:01

Hrıstiyan Demokrat İşçiler Sendikası'nın (CDA) Dortmund Westfallenhalle 2'deki etkinliğine misafir olan Merkel, 24 Eylül Federal Meclis seçimleri için kampanyasına da start verdi.

Salonda 800 kişilik bir kitleye hitap eden Merkel işsizlikle mücadele konusunda hükümetinin başarılarının altını çizerek işsizlerin sayısını yarı oranında düşürme vaadinde bulundu. Hrıstiyan Demokratların seçim programında yer alan 2025 yılına kadar işsizliği sıfırlama vaadini de yineledi.

Alman otomobilcilik sektöründeki skandallara da değinen Merkel "Otomobil endüstrisinin geniş kesimleri inanılmaz bir biçimde güven kaybetti” diye konuştu. Şirket yöneticilerinden teknoloji araştırma geliştirme konusunda daha fazla girişimde bulunmalarını istedi.

Araçların otomatik park özelliğinden esprili bir dille bahseden Merkel "O kadar iyi park edemeyenler günümüzde otomatik olarak bunu yapmayı deneyebiliyor. Tabi burada öncelikle erkeklerden bahsediyorum” dedi.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL KOTASINA KARŞI ÇIKTI

Merkel, Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) Avrupa genelinde elektronik otomobiller için bir kota konması önerisini reddetti. Başbakan Merkel, rakibi Martin Schulz'un cuma günü dile getirdiği önerinin yeterince düşünülmemiş bir öneri olduğunu söyledi.

Merkel partisi Hrıstiyan Demokrat Birlik'ten canlı bir seçim kampanyası yürütmesini istedi. "Tanıtım yapmalıyız, mücadele etmeliyiz, amaçlarımız konusunda adım atmalıyız” diyen Merkel bir yandan Almanya'nın iyi durumda olduğunu ancak diğer yandan birçok insanın da güvensizlik hissettiğini belirtti.

Merkel'in ilk resmi seçim konuşmasına ilişkin Alman medyasında yer alan yorumlar, konuşmanın canlı olmadığı noktasında yoğunlaştı. Süddeutsche Zeitung konuşmanın "tipik ve dolambaçlı bir tonu” olduğunu ifade etti. Spiegel Online konuşmanın içeriğinde "saldırının ve çatışmanın olmadığını” yazdı.

SPD'DEN AÇIKLAMA

Sosyal Demokratlar ise Merkel'e yönelik sert açıklamalarını sürdürüyor. SPD Meclis Grup Başkanı Thomas Oppermann Tagesspiegel gazetesine yaptığı açıklamada "Sayın Merkel için konulan avlanma yasağı sezonu sona erdi” dedi. Oppermann seçimin yapılacağı 24 Eylül tarihine kadar SPD olarak Başbakan'ı "her gün ülkenin önündeki zorluklar ve sorunlarla, elinden kaçırdığı şanslarla yüzleştireceklerini” söyledi. Oppermann, Merkel'in selefi SPD'li Gerhard Schröder'in yaptığı reformlar sayesinde mümkün olan ekonomik başarılara dayandığını vurguladı.

Almanya'da yapılan seçim anketlerine göre Hrıstiyan Demokratlar yarışı koalisyon ortakları Sosyal Demokratların önünde götürüyor. Hrıstiyan Sosyal Birlik (CDU/CSU) partilerinin oyları yüzde 37-40 bandında, SPD'nin oyu yüzde 23-25 bandında yer alıyor.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Merkel seçim kampanyasına resmen başladı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • Hakkı TUTAR 13 Ağustos 2017 17:13 AKP bizim seçimlerde Almanya ve diğer ülkelere çatıp puanını arttırmaya gayret ediyor da Almanya da aynı nedenle bize çatmasın ha!

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Angela Merkel
ANGELA MERKEL KİMDİR?

Angela Dorothea Merkel 17 Temmuz 1954 Hamburg doğumlu ve Almanya başbakanı'dır. Merkel, Alman Parlementosuna Mecklenburg-Vorpommern'den 22 Kasım 2005 tarihinde Almanya Başbakanlığına seçilmiştir. 10 Nisan 2000'den bu yana da Hristiyan Demokra

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro