eposta yazdır zoom+ zoom-

Merkel böyle uyardı: 'Ekonomiler etkilenecek'

Merkel böyle uyardı: 'Ekonomiler etkilenecek'

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret ihtilaflarının ciddi boyutlara ulaştığını belirterek, Avrupa Birliği (AB) ekonomilerinin bundan etkileneceğini söyledi.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 26-09-2018 22:02 - Güncelleme: 26-09-2018 00:02

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya Sanayicileri Birliği'nin başkent Berlin'de düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, küresel ticaret ihtilaflarıyla ilgili değerlendirmede bulundu.  ABD tarafından çelik ve alüminyuma getirilen ek vergilerin Dünya Ticaret Örgütü’nün (WTO) temel ilkelerine ters olduğunu belirten Merkel, bu kararların alınmamış olması gerektiğini söyledi.

Merkel, ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret ihtilafları ciddi boyutlara ulaştığını söyleyerek "AB ekonomileri bundan etkilenecek. ABD ile AB arasında ticaret alanındaki gerilimin daha da artmasını engellemek için büyük çaba sarf ettik" ifadesini kullandı.

ÇİN VURGUSU

Bu konuda AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile ABD yönetimi arasında görüşmeler yapılmasından memnuniyet duyduğunu ifade eden Merkel, birlik içindeki ülkelerin 'tek ülke' olarak değil de, "AB ile birlikte" oldukları zaman daha güçlü olacağını vurguladı.

"EŞİT DÜZEY"

Almanya’nın, ekonomi konularını görüşmek için ABD yönetimi ile yapısal diyaloğa geçmeye çalıştığını belirten Merkel, Çin’in küresel pazarda rekabetçi olmaya başladığını kaydetti.

Merkel, Çin’de eşit düzeyde çalışmak için fırsatların verilmesini ve Çin'in geliştirdiği projelerden dışlanmamayı talep ettiklerini söyledi.

AB'nin elektrikli hareketliliğe geçiş yaparken, otomobil sektöründeki önceliğini güvenceye almak için kendi batarya hücresi üretimini geliştirmesinin son derece önemli olduğunu vurgulayan Merkel, AB’nin kendi batarya hücrelerini üretme konusunun çok önemli olacağını aktardı. 

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Merkel böyle uyardı: 'Ekonomiler etkilenecek' haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • Misafir 25 Eylül 2018 23:30 Merkelin dolar sorunu yok.onlarda euro var.kapı gibi para..sorun trump bu korumacilik işinden abd zararlı çıkar.

    CEVAP YAZ 0 2

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro