eposta yazdır zoom+ zoom-

Mehmet Şimşek'ten bankalarla ilgili flaş açıklama

Mehmet Şimşek'ten bankalarla ilgili flaş açıklama

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'ten ABD'nin Reza Zarrab itirafları sonrası bazı Türk Bankaları hakkında bilgi istediği iddiasıyla ilgili son dakika açıklaması yaptı. Kaç banka hakkında bilgi istendi?. 23 bin firma için ne yapılacak?

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 06-12-2017 10:11 - Güncelleme: 06-12-2017 10:33

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Reza  Zarrab'ın tanıklığı nedeniyle ABD'nin bazı Türk bankalarıyla ilgili bilgi istediği iddiasına cevap verdi. Şimşek, 23 bin firmaya dövizle borçlanma yasağı getireceklerini açıkladı.

İstanbul'da düzenlenen Türkiye Finans Forumu'nda konuşan Şimşek, "Bugün itibarıyla bir bankamız hariç hiçbir banka hakkında ABD Hazinesi'nin başlattığı bir bilgi talebi dahi yok" dedi. Şimşek, "Sadece bir bankamızla ilgili, ki o konuda da açıklama yapıldı, bir bilgi talebi var" diye konuştu.

BELİRSİZLİK BANKALARIN BASİRETSİZLİĞİNDEN DEĞİL!

Şimşek, Zarrab davasıyla ilgili de şu ifadeleri kullandı: "Davanın sadece bilinen kamu bankası dışında orada da net olarak bu bankacılık sektörü ülkemiz için çok kritik. Bu belirsizlik ve etkisi bankaların kendi basiretsizliğinden kaynaklanmıyor. Sistem açısından. Sistem normal işini yapıyor belirsizlik etkilerse tabii ki biz gereken desteği sağlarız."

REEL SEKTÖR CİDDİ DÖVİZ AÇIĞINA SAHİP

Türkiye Finans Forumu'nda yaptığı konuşmada "Reel sektör ciddi döviz açığına sahip" diyen Mehmet Şimşek, "Bir yıl vadeye baktığınızda bir yıllık vadede reel sektörün döviz varlıkları döviz yükümlülüklerinden 7.3 milyar dolar daha fazla. Kısa vadede şu anlama gelmiyor bazı şirketlerin yükümlülüğü bazılarının varlığı var ama sistemin geneli açısından bakınca 1 yıllık bir perspektifle genel anlamda bilanço etkisi sınırlı olur" ifadelerini kullandı.

23 BİN ŞİRKETE DÖVİZLE BORÇLANMA YASAĞI GELİYOR

"Çok yakında Türkiye’de önemli bir yapısal reform yapacağız" diyen Mehmet Şimşek şöyle konuştu: "25 bin şirketin döviz yükümlülüğü var bunun 23 bini döviz yükümlülüğü 15 milyon dolar altında bunlar nispeten küçük ve orta ölçekli şirketler. Toplam döviz 23 bin şirketin yükümlülükteki payı yüzde 16 civarı. 2000 büyük firmanın ise payı yüzde 84 civarı. Biz ilk aşamada 2 bin firmaya ilişkin veri toplamanın yasal altyapısını bu hafta oluşturduk. Bir çerçeve oluşturacağız bu küçük ve orta ölçeklilere biz doğrudan doğruya sınırlama getireceğiz."

GENEL ANLAMDA SINIRLAMAYA GİDECEĞİZ

Şimşek, "Niyetimiz şu hane halkında aldığımız tedbiri alacağız. Birkaç istisna makine teçhizat ithalat için istisna olacak. Kamu özel sektör projeleri var bir takım o istisnalar olacak ama genel anlamda sınırlamaya gideceğiz" diye konuştu.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Mehmet Şimşek'ten bankalarla ilgili flaş açıklama haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR8 YORUM
  • ihsan 06 Aralık 2017 12:18 bu haber karışık verilmiş internet haber fitnecilik etme

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro