eposta yazdır zoom+ zoom-

Meclis'ten Menderes'e büyük ayıp

Meclis'ten Menderes'e büyük ayıp

Çok tartışılan, merhum Başbakan Adnan Menderes'e iade-i itibar meselesi rafa kalktı.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 08-08-2013 20:33 - Güncelleme: 14-10-2015 02:28

Hiçbir milletvekili 30 günlük süre içinde, Menderes'e iade-i itibar için meclis başkanlığına başvurmadı. İade-i itibar konusu böylece rafa kalktı.

27 Mayıs cuntası tarafından idam edilen Menderes'e, 52 yıl sonra iade-i itibar verilmesi gündeme geldi. Menderes'in avukatı Burhan Apaydın Meclis'e başvurdu. Meclis Hukuk Hizmetleri Başkanlığı yeniden yargılama yapılabileceği yönünde değerlendirmede bulundu.
'e iade-i itibar meselesi vekillere takıldı

Menderes'in Avukatı Apaydın Nisan ayında vefat etti. Meclis Dilekçe komisyonu ise Milli Birlik Komitesi tarafından alınan infazların onaylama kararını yok sayma yetkisinin Meclis Genel Kurulu'nda olduğunu açıkladı.

Bir milletvekilinin Meclis Başkanlığı'na başvurarak konunun Meclis Genel Kurulu gündemine alınması talebinde bulunması gerekiyordu. Ancak içtüzükte bu başvuru için öngörülen 30 günlük sürede hiçbir milletvekili girişimde bulunmadı. Merhum Başbakan Adnan Menderes 'e verilmesi düşünülen iade-i itibar da böylece rafa kalktı.

PAYLAŞ tw fb
KİMDİR ?
Adnan Menderes
ADNAN MENDERES KİMDİR?

Asıl adı Ali Adnan Ertekin Menderes'tir. 1950-1960 yılları arasında başbakanlık yapmış, İstiklal Madalyası sahibi Türk siyasetçi ve hukukçu. Serbest Cumhuriyet Fırkası, Cumhuriyet Halk Partisi ve Demokrat Parti'de siyaset yapan M

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro