eposta yazdır zoom+ zoom-

Meclis'te oda kapma yarışı erken başladı!

Meclis'te oda kapma yarışı erken başladı!

TBMM Başkanlığı için oylamalar devam ederken, MHP'li Koray Aydın'ın Meclis Başkanvekilliği için odasını seçerek ismini yapıştırması büyük şaşkınlık yarattı.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 01-07-2015 05:12 - Güncelleme: 20-10-2015 17:54

MHP'nin Başkanvekili olarak belirlediği Trabzon Milletvekili Koray Aydın, AK Parti'li eski Başkanvekili Sadık Yakut'un odasına ismini yapıştırdı. Aydın'ın bu davranışı şaşkınlıkla karşılandı.

Meclis kulislerinde, "Daha Meclis Başkanı belli olmadan, Başkanlık Divanı'ndaki görev yeri, sayısı tespit edilmeden, seçim yapılmadan oda seçilmesi mümkün değil' yorumlarına neden oldu.

Hürriyet'in haberine göre, Cuma günü odaya ismini yapıştıran Aydın, "Arkadaşlar Genel Sekreterliğe sormuş, onlar da 'istediğiniz yeri seçebilirsiniz' demişler. Bugüne kadar da böyle olmuş. Bizim arkadaşlar da o odayı seçmişler, ben de daha görmedim" dedi.

MHP yeni dönemde İstanbul Milletvekili Meral Akşener'in yerine MHP Trabzon Milletvekili Koray Aydın'ı TBMM Başkanvekili olarak belirledi. Aydın, Meclis'te kullanacağı oda olarak kapısında hala Sadık Yakut'un adının yazdığı odayı seçti. Aydın'ın ekibi, Sadık Yakut isminin üzerine 'Koray Aydın' yazılı kağıt yapıştırdı.

'Ayşenur Bahçekapılı'nın adının yazdığı odayı niye tercih etmediniz' sorusuna ise Aydın, "Orası daha büyükmüş ama Ayşenur Hanım hala kullandığı için yanındaki odayı tercih etmişler" yanıtını verdi.

İÇ TÜZÜK NE DİYOR?

İç Tüzük gereği, parti gruplarının Başkanlık Divanında temsiline ilişkin tespiti Meclis Başkanı yapıyor ve bunu Danışma Kurulu'na bildiriyor. Meclis Başkanı seçimi tamamlanmadan Koray Aydın'ın oda seçmesi diğer partiler arasında rahatsızlık yarattı. İç Tüzüğün 'parti gruplarının başkanlık divanında temsili' başlıklı maddesi şöyle:

MADDE 11– Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı, siyasî parti gruplarının parti grupları toplam sayısı içindeki yüzde oranlarını ve bu oranlara göre her siyasî parti grubuna düşen Başkanlık Divanındaki görev yeri sayısını tespit eder ve Danışma Kurulu'na bildirir.
Başkanlık Divanı'ndaki görev yerleri, başkanvekillikleri için -iki adedi Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının salt çoğunluğuna sahip siyasî parti grubuna ait olmak üzere- oranı en yüksek olandan başlayarak sıra ile dağıtılır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanvekillikleri, kâtip üyelikleri ve idare amirlikleri için, bir yasama döneminde iki seçim yapılır. İlk seçilenlerin görev süresi iki, ikinci devre için seçilenlerin görev süresi üç yıldır. Bu görevlerde herhangi bir suretle boşalma olması halinde, yeni seçilen divan üyesi, eskisinin görev süresini tamamlar."

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Meclis'te oda kapma yarışı erken başladı! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR29 YORUM
  • Salih 03 Temmuz 2015 00:49 Koltuk cok tatli geldi

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro