eposta yazdır zoom+ zoom-

Meclis'te MHP ve HDP için gizli oylama

Meclis'te MHP ve HDP için gizli oylama

MHP ve HDP, RTÜK üyeliği için karşı karşıya geldi. Gizli oylama yapılması hem MHP'nin hem de HDP'nin tepkisine neden oldu.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 10-07-2015 23:44 - Güncelleme: 24-10-2015 09:42
Radyo Televizyon Üst Kurulu'nda AK Parti'den boşalan bir üyelik MHP ya da HDP'ye verilecek. Üyelik için 14 Temmuz Salı günü Genel Kurul'da gizli oylama yapılacak.
 
RTÜK üyeliğinin hangi partiye verileceği tartışma konusu olunca Meclis Başkanı İsmet Yılmaz hukukçularla görüşerek yeni bir formül buldu. Yılmaz, HDP ve MHP'den üyelik için birer isim istedi. Genel Kurul'da yapılacak gizli oylamada en çok oyu alan isim RTÜK'ün yeni üyesi olacak.
 
HDP KARARA TEPKİLİ
 
İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Meclis Başkanı Yılmaz'ı eleştirdi. TBMM İdare Amiri ve HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyeliği için Meclis Başkanı İsmet Yılmaz tarafından bulunan çözümün anayasaya aykırı olduğunu savunarak, "Bu yazıyı göndermek ve bir 'oldu bittiye getirmek' açıkça bir anayasa ihlalidir" dedi. 
 
Yaşananları "Tariflenmemiş bir durum" olarak nitelendiren Sırrı Süreyya Önder, "Bu konuda herhangi bir emsal ve kıyas yapılamayacağı için önce lafzına bakıp kanunun, yeterli değilse teamüller, o da yeterli değilse kura sistemi bugüne kadar uygulanmıştır" diye konuştu. 
 
YILMAZ'IN FORMÜLÜNE MHP DE İTİRAZ ETTİ
 
MHP üyeliğin sandalye sayısına göre değil oy oranına göre belirlenmesi ve kendilerine verilmesi görüşünde.
 
Salı günü Meclis'te yapılacak oylamayla RTÜK'ün yeni üyesinin hangi partiden olacağı netleşecek.
PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Meclis'te MHP ve HDP için gizli oylama haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro