eposta yazdır zoom+ zoom-

Meclis'te bu kez tutanak krizi çıktı!

AK Parti ve MHP'nin mutabakatıyla Meclis'e getirilen yeni anayasa teklifinin genel kuruldaki görüşmeleri sürüyor. Teklifin 3. maddesi görüşülürken, bu kez de başkanlık divanında tutanak krizi yaşandı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 11-01-2017 18:46 - Güncelleme: 12-01-2017 10:44

TBMM'de yeni anayasa teklifinin görüşmeleri sürüyor. Genel kurulda, CHP’li Kâtip üye Ali Haydar Hakverdi'nin şerh koymasına izin verilmemesine ilişkin eleştirileri ve başkanlık divanını eleştirmesi üzerine AK Parti ile CHP grupları arasında gerilim yaşandı.

Anayasa'nın "Yargı yetkisi, Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılır" maddesine "tarafsız" ibaresi de eklenmesini öngören ilk madde ve milletvekili sayısını 550'den 600'e çıkaran ikinci maddenin kabulünün ardından, 18 maddelik Başkanlık sistemini öngören Anayasa değişiklik paketinin seçilme yaşının 25’ten 18’e düşürülmesini öngören 3. maddesi de Meclis'te görüşülerek kabul edildi. 3. maddede "askerlikle ilişiği olanların" milletvekili adaylığına başvuramaması da öngörülüyor.

Meclis'te Anayasa görüşmelerinin başlamasından hemen önce "tutanak" gerilimi yaşandı. Kâtip üye Ali Haydar Hakverdi'nin önceki gece yapılan oylama tutanağına "gizli oylama yapılmadığı" gerekçesiyle imza atmaması ve şerh koymak istemesi nedeniyle tartışma yaşandı.

"ÜZERİMDE GRUBUN BÜYÜK BASKISI VAR"

CHP’li Hakverdi'nin şerh koymasına izin verilmemesine ilişkin eleştirileri ve başkanlık divanını eleştirmesi üzerine AK Parti ile CHP grupları arasında gerilim yaşandı. AK Partili Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın ise, Hakverdi'nin kendisine "Üzerimde grubun büyük baskısı var" dediğini belirtti. Hakverdi ise bu ifadeleri kullanmadığını, gece geç saatlerde artık gerilimin yükselmesini gündeme getirdiğini söyledi.

Kâtip üye Ali Haydar Hakverdi

KAPAYIP KAÇTI İDDİASINA SERT CEVAP

Hakverdi, Aydın'ın Genel Kurul'u ‘kapatıp kaçtığını’ da ifade etti. Meclis Başkan Vekili Aydın bu sözlere de sert tepki gösterdi. Hakverdi, yaptığı yazılı açıklamada da “TBMM Genel kurulunda Anayasa değişikliğinin ikinci maddesinin oylandığı esnada görevli Katip Üye olarak Ahmet Aydın’ın başkanlık ettiği divanda olmama rağmen oylama sonuç tutanağı benim yerime ve benden habersiz olarak divanda oturmayan MHP’li divan katip üyesine imzalattırılmıştır. Bu şekilde açıktan oylama yapıldığına dair tutanağa şerh düşmem hile ile engellenmiştir” ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Meclis'te bu kez tutanak krizi çıktı! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR23 YORUM
  • Oldu canım 12 Ocak 2017 13:38 İddia mı?Ne iddiası? Apaçık kamerlara çekildi.Üç vekil bir kabinde görüntülendi,renkli zarflarla işaretleşildi,(tabi yandaş medya bunu göstermedi)'en son sağlık bakanı hile yapıtığını kabul ve itiraf etti, ne iddiası?

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro