eposta yazdır zoom+ zoom-

Meclis yemin töreni Baykal'dan kritik açıklamalar

Meclis yemin töreni Baykal'dan kritik açıklamalar

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, milletvekili yemin töreni öncesinde geçici Meclis Başkanı olarak konuşma yaptı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 17-11-2015 15:03 - Güncelleme: 17-11-2015 15:25

26. Dönem 1. Yasama Yılı, TBMM Genel Kurulu'nda, milletvekillerinin ant içme töreni yapılıyor.

"En yaşlı üye" sıfatıyla geçici Meclis Başkanlığı yapacak olan CHP Antalya Milletvekili , yemin töreni öncesi açılış konuşması yaptı. İşte o açıklamadan öne çıkan satır başları:

"5 ay içinde iki ayrı seçim yaşayan Türkiye'de meclis olarak toplanıyoruz. Tarihi çatı altında birikte görev yapacağımız siz değerli vekiller selamlıyorum.

İKTİDARA DİYALOG ÇAĞRISI

Partiler arasında uzlaşma artık zorunlu olmaktan çıkıyor. Bu durum yanılgı olarak görülmemelidir. Demokrasi özünde iktidar ile muhalefetin diyalog içinde çalışmasına dayalıdır. Hem parlamentoda hem yargıda hesap verebilecek hükümetlerin varlığını gerektirir. Bu varlığın güvencesi TBMM'dir. 

ORTADOĞU'DAKİ YANGIN

Tarihsel bir kırılmanın yaşandığı bir bölgede görev yapacağız. Yeni güç merkezlerinin şekillenmekte olduğuna tanık oluyoruz. Ortadoğu'nun haritası kanlı bir süreçle yeniden çiziliyor. Mazlum milletimizin büyük fedakarlıklarla gerçekleştirdiği Kurtuluş Savaşı'nın üyeleri olarak bu acıyı izliyoruz. 2.2 milyon mülteciyi kollarını açış ülkemiz en büyük fedakarlıı yapmıştır. Ortadoğu'daki yangının Türkiye'ye sıçramasına engel olmak zorundayız.

1 MART TEZKERESİ

Ne kadar onur vericidir ki TBMM 1 Mart 2003'te tezkereyi redderek şerefli bir karar almıştır. Bu kararı alanlar bu Ortadoğu cehennemini 12 yıl önce öngörerek karşı çıkmıştır. Bugün TBMM'nin yine kendisine yakışanı yapacağına inanıyorum.

TÜRK MİLLETİ TANIMI

TBMM'nin temelinde yatan bu anlayış ulusal birliğimizin güvencesidir. Din, mezhep ve etnik kimlik savaşları Cumhuriyetimizin temelini oluşturan bu temelin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Hepimiz aynı siyasi birliğin paydaşıyız. İşte o halka Türk milleti denilmektedir.

PARALEL YAPI GÖNDERMESİ

Laikliği dinsizlik olarak sunmanın nelere yol açmakta olduğunu görüyoruz. Devleti cemaatleştirmenin sakıncalarını görenlerin, mezhep ve din dayatmalarının ne sonuçlar doğurcaklarını gördüğünü savunuyoruz.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Meclis yemin töreni Baykal'dan kritik açıklamalar haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • TEK YOL GEZI 17 Kasım 2015 16:39 Peki ülkemiz bu kadar kötü günler yaşarken biz susacak mıyız? Tabii ki hayır… Karanlık ne kadar koyu olursa olsun biz inadına elimizdeki ışığı karanlığı yok etmek için taşıyacağız. Demokrasi ve özgürlük kolay elde edilmez. Mücadeleyle kazanılır.

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Deniz Baykal
DENİZ BAYKAL KİMDİR?

Deniz Baykal kimdir , eşi Olcay Baykal ve çocukları hakkında bilinmeyenler neler? Deniz Baykal'ın hayat öyküsü 20 Temmuz 1938 yılında Antalya'da dünyaya gelmesi ile başlıyor. 1959 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fak&

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro