eposta yazdır zoom+ zoom-

Meclis Başkanlığı neden bu kadar önemli?

Meclis Başkanlığı neden bu kadar önemli?

Habertürk gazetesi yazarı Fehmi Koru, bugünkü köşesinden Meclis Başkanlığı neden önemli sorusunun yanıtını analiz etti.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 25-06-2015 23:28 - Güncelleme: 25-10-2015 07:08

Habertürk gazetesi yazarı Fehmi Koru, muhalefetten bir partinin Meclis Başkanlığı'nı ele geçirmesi halinde hükümetin kurulmasını beklemeden Meclis'i kullanarak geçmiş dönem hesaplaşmasına gideceğini yazdı.

Koru yeni AK Parti kadrolarının da geçmiş dönemden kalan kamburları sırtlarından atmak için hevesli olabileceği uyarısında bulundu. 

"Meclis Başkanlığı neden önemli?" başlıklı bugünkü yazısında Fehmi Koru şunları yazdı:

"Eskiler boşuna 'Erken kalkan yol alır' dememişler...

Yemin töreni üzerinden henüz tam bir gün bile geçmeden, anayasal sürenin bitmesine günler kala, muhalefet partileri birbiri ardına Meclis başkanlığı için adaylarını açıkladılar. AK Parti de herhalde fazla bekletmeyecektir.

Her parti "001" kırmızı plakalı aracın sahipliği için içlerinden en parlak ismi aday gösterdi. HDP Dengir Mir Mehmet Fırat'ı... CHP Deniz Baykal'ı... MHP Ekmeleddin İhsanoğlu'nu...
İçlerinden hangisi seçilse parlamenter sistemin en itibarlı koltuğunu layıkıyla dolduracaktır.

AK PARTİ'DEN OY ALABİLİRLER

...

Muhalefetin Meclis başkanlığı koltuğu için tercih ettiği her isim, yalnız kendi partisinden değil bir başka partiden de oy alabilme potansiyeline sahip... Dengir Fırat da, Ekmeleddin İhsanoğlu da, hatta Deniz Baykal da AK Parti'den oy alabilir.

AK Parti koalisyon arayışında kilit parti olduğu için, muhalefet partileri, aday belirlerken "anahtar" işlevi yapabilecek isimleri tercih etmiş görünüyor. Koalisyonda ilk görevlendirmeyi üstlenecek AK Parti hangi partiyle hükümeti oluşturacaksa, o partinin gösterdiği adayın Meclis başkanı seçilme şansı var.
Tabii pazarlıkta AK Parti, Meclis başkanlığını ortağına bırakırsa...
Acaba bırakacak mıdır?
Soruyu garipseyenler çıkabilir; ancak koalisyon pazarlıklarında AK Parti'nin Meclis başkanlığını da uhdesinde tutmak isteyeceğini düşünüyorum. Bunun birçok sebebi var, ama ikisi önemli...

MUHALEFET MECLİS'İ KULLANARAK

İlki şu: Hükümet oluştuktan sonra -bir rivayete göre hükümetin güvenoyu almasını bile beklemeden- muhalefette kalan partilerin geçmiş dönemin hesaplaşması için Meclis'i kullanması bekleniyor. Komisyonlar kurulması...
Oylamalar...
Meclis başkanlığı, AK Parti için bu yüzden önemli...
Yalnız o kadarla kalsa yine bir çözüm bulunabilirdi; AK Parti'nin yenileşmiş Meclis kadrosu, geçmiş dönemden miras bu yükü partinin sırtından atmakta geçen Meclis kadroları kadar tereddüt etmeyebilir. Başbakanlığı üstlenecek Ahmet Davutoğlu da o yönde tavır belirleyebilir.

DİKENLİ KONU!

Bir dikenli konu daha var:

"Beştepe..."

Muhalefet partileri "Saray" konusu üzerinde yoğunlaşarak seçim kampanyalarını yürüttü ve şimdi de o konuda geri adım atmayacakları hissini veriyorlar. Hangisi koalisyon ortağı olursa dışarıda kalanlar, onu, en fazla bu alandaki geri adımı yüzünden suçlayacaktır. Sanki "Beştepe" konusu AK Parti için hayati önemde gibi görünüyor ve bu sebeple de, oraya çıkmakta hiç zorlanmayacak kendi içinden birinin Meclis'e başkan olmasını isteyebilir AKP.

Bu düğümü çözebilen parti, AK Parti'nin koalisyon ortağı olmaya da en yakın partidir.

"Deniz Baykal'la daha kolay çözülür" mü dediniz?..

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Meclis Başkanlığı neden bu kadar önemli? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro