eposta yazdır zoom+ zoom-

Mars'ta yaşan husunda önemli adım deney tamamlandı

Mars'ta yaşan husunda önemli adım deney tamamlandı

ABD'nin Hawaii eyaletinde auna Loa Dağı'nda 8 ay boyunca yapılan 'Mars'ta yaşam simülasyonu'na katılan altı bilim adamının deneyi sona erdi. 2.500 metrelik Mauna Loa Dağı'nda Mars'ın ortamına benzer bir mekan üretildi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 20-09-2017 01:10 - Güncelleme: 20-09-2017 01:10

ABD'nin Hawaii eyaletinde auna Loa Dağı'nda 8 ay boyunca yapılan 'Mars'ta yaşam simülasyonu'na katılan altı bilim adamının deneyi sona erdi.  2.500 metrelik Mauna Loa Dağı'nda Mars'ın ortamına benzer bir mekan üretildi.

Dünyanın en büyük yanardağı olan Mauna Loa'nın zirvesi yakınlarında 6 bilim insanının ocak ayından bu yana devam eden 5. deneyinde uzun süreli uzay görevlerinin astronotlarda ne gibi psikolojik etkileri olabileceği ele alındı. 

Deneye katılan bilim insanları, dondurularak veya kurutularak muhafaza edilen gıdalarla ve görevleri süresince yetiştirdikleri sebzelerle beslendi. Bilim yetkilisi Samuel Paylor, simülasyonda kazanılan bilgilerin, gelecekte yapılacak Mars ve uzay keşiflerine katkı sunacak olmasından memnuniyet duyduğunu söyledi.

​TAZE SEBZE YETİŞTİRDİLER

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi'nin (NASA) fon sağladığı deneyde yer alan biyolog Joshua Ehrlich de taze sebze yetiştirmeyi başardı. Ehrlich, havuç, biber, Çin lahanası, hardal otu, kırmızı turp, domates, patates, maydanoz ve keklik otu yetiştirdiğini belirtti.

Hawaii Üniversitesi'nde görevli Profesör Kim Binsted, deney süresince bilim insanlarının, yaşam alanlarında ses seviyelerini ve diğer insanlara yakınlıklarını ölçen özel tasarlanmış sensörler giydiğini söyledi. Binsted, bu sensörlerin kişilerin birbirlerinden kaçınmalarını ve tartışma esnasındaki durumlarını algılayabildiğini ifade etti. Çalışmada ayrıca, ekibin stresle başa çıkması için sanal gerçeklik cihazıyla kendilerini farklı bir ortamda hissetmeleri sağlandı. 

Mauna Loa'da Ağustos 2016'da altı bilim adamı, bir yıl boyunca Mars'ta yaşam simülasyonuna katılmıştı. Deney, daha önce Rusya'da yapılan ve 520 gün süren simülasyondan sonra ikinci en uzun süreli 'Mars'ta yaşam' denemesi olmuştu.

 

 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Mars'ta yaşan husunda önemli adım deney tamamlandı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro