SON DAKİKA

eposta yazdır zoom+ zoom-

Maltepe Suriyeli kardeşlerinin yarasını sarıyor

Maltepe Suriyeli kardeşlerinin yarasını sarıyor

İSTANBUL’da Maltepe Kaymakamlığı’nca yürütülen “Suriyeli Çocukların Travma Sonrası Stres Bozukluklarının Teşhis ve Tedavisi Projesi”, Maltepe Belediyesi ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin desteğiyle başladı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 14-08-2017 12:25 - Güncelleme: 14-08-2017 12:25

Ortadoğu’da uzun süredir etkili olan iç savaşlar, en yıkıcı etkiyi bölgedeki çocuklarda bıraktı. En derin yaralarla sarsılan bölgenin çocukları, tanık olduklarıyla sarsıldı.

Savaşla birlikte maruz kaldıkları travmaların etkisi, bilinçaltlarında devam ediyorken, bu çocuklar, sosyal ve ekonomik nedenlerle aileleriyle birlikte farklı ülkelerin büyük şehirlerine iltica etmek zorunda kaldı. Üstelik sığınmacı oldukları yeni ülkelerde kültürel adaptasyon problemleriyle de yüzleşmek zorunda kaldılar. Mülteci ailelerin savaş ve göç mağduru çocuklarına ihtiyaç duydukları yardım elini onlara uzatmak, iltica edilen ülkelerdeki mülki idarelerin, yerel yönetim organlarının, bilimsel kuruluşların ve sivil toplum örgütlerinin en temel insani sorumluluğudur.

PROJEDE DEV ORTAKLIK
Maltepe Kaymakamlığı da bu sorumluluktan hareketle, “Suriyeli Çocukların Travma Sonrası Stres Bozukluklarının Teşhis ve Tedavisi Projesi”ni geliştirdi. Maltepe Belediyesi ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin proje ortaklığıyla desteklenen proje kapsamında Maltepe’de ikamet eden 6-17 yaş grubu Suriyeli kardeşlerimizin psikolojik travmalarının rehabilite edilmesi amaçlandı. Bu kapsamda proje kapsamında şu hedeflere ulaşılması amaçlandı:

TARAMA VE REHABİLİTASYON SÜRECİ
* Maltepe’de yaşayan 183 sığınmacı aile, travma sonrası stres bozuklukları konusunda bilgilendirilecek ve talep eden ailelere psikososyal destek sağlanacak,
* 354 sığınmacı çocuğun travma sonrası stres bozukluğu seviyeleri belirlenecek,
* Travma sonrası stres bozukluğu sorunu teşhis edilen 80 mülteci çocuğu, Dünya Sağlık Örgütü tarafından tavsiye edilen "EMDR terapi yöntemi" kullanılarak tedavi edilecek,
* Maltepe ilçesinde görev yapan 5 psikolojik danışman, “Temel Düzey EMDR Terapisi” ve “Çocuklarla Grup Terapisi” uygulama yeterliğine sahip olacak,
* Araştırma sonuçları uluslararası bilim indekslerince taranan akademik bir dergide araştırma makalesi olarak yayınlanacaktır.
Meyvesini verdi 
Maltepe Kaymakamlığı tarafından Temmuz ayında başlatılan proje faaliyetleri kapsamında tarama faaliyetlerini yürütecek psikolojik danışmanlık ekibi oluşturuldu. Arapça-Türkçe bilgilendirme broşürleri hazırlandı. Maltepe Belediyesi’nce sağlanan araçlarla proje ekibi ve Birleşmiş Milletler tarafından görevlendirilen Arapça-Türkçe tercümanlar mahalle muhtarlıklarını ziyaret ederek halkı bilgilendirme çalışmalarına başladı. Proje daha ilk günlerinden itibaren meyvelerini vermeye başladı. Muhtarlıklarda yapılan proje tanıtım toplantıları Suriyeli aileler tarafından sevinç ve şükranla karşılandı. Yaklaşık 6 ay sürecek projeyle ilgili detaylı bilgi ve güncel haberlere, Maltepe Kaymakamlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Proje Ofisi’nin resmi web sayfası projeMaltepe.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Maltepe Suriyeli kardeşlerinin yarasını sarıyor haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • Farklı Bakış 14 Ağustos 2017 13:48 GÖRÜLEN O Kİ BURASI TÜRKİYE DEĞİL SURİYE OLMUŞ. BU TOPRAKLAR DA SANKİ TÜRKLER YABANCI MUAMELESİ GÖRÜR OLDU. GERÇİ OSMANLI TORUNLARI OLUNCA OSMANLININ YAPTIĞI GİBİ TÜRKLER EN ALT TABAKA VATANDAŞI SAYILMAYA BAŞLANDI.

    CEVAP YAZ 1 2

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro