YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 01 Mayıs 2017 11:00 - Güncelleme: 01 Mayıs 2017 11:02

Mahallemizin kavgası

Kıssaya göre, bir koyun sürüsü yolunu şaşırarak bir tarlaya girer. Koyunlar oradaki ekini kullanılmaz hale getirir. Bu tarihte Hz.Süleyman henüz 11 yaşında küçücük bir çocuktur ki o dönemde insanların bin yaşına kadar yaşadığına inanılır.

Hz. Davut ise kral-peygamberdir ve Hz.Süleyman’ın babasıdır. Sürünün tarlaya verdiği zararı hesap ettirir ve koyun sürüsünün eş değeri kadar ziyan çıkar ortaya.

Bunun üzerine Peygamber-Kral süürüyü ekin sahibine verir, böylece zararı tanzim ettirir. Lakin Hz.Süleyman henüz çocuk olmasına rağmen bu duruma itiraz eder ve adaletin tecelli etmesi için farklı bir öneride bulunur. “Taraflar hakkında bundan başka bir karar daha mülayim ve uygundu” der. “İşinizi ben üstüme alsaydım, bundan farklı hüküm verirdim.”

Bu sözün üzerine Hz.Davud sorar :”Sen onlar arasında başka nasıl hüküm verirdin?”

Hz.Süleyman koyun sürüsünün sadece bir yıllık geçici intifa hakkının(süt,yün, o yıl doğan kuzular, vb.) ekin sahibine verilmesinin;  koyun sahibininse, eski haline getirinceye kadar tarlayı ıslah ve onarımla yükümlendirilmesinin ve sonunda tarlanın da, koyunların da eski sahiplerine iade edilmesinin uygun olacağını söyler. Bu sayede hem sürü sahibi hem de tarla sahibi kalıcı bir mağduriyet yaşamamış olacaktır. Hz.Davud bu çözümü beğenir ve uygular.

Herhangi bir dine inanmayan okuyucular ya da yukarıdaki her iki çözümü de beğenmeyenler için belirteyim ki bu kıssanın anlatım amacı içerikteki çözüm önerileri değildir. Aksine insanların bin yıl yaşadığına inanıldığı bir dönemde 11 yaşındaki çocuğun, “Devlet meselelerine benim aklım ermez, bu işler beni aşar, babam hem peygamberdir, hem kraldır, benden tabi ki daha iyisini bilir” diye düşünmemiş olması, kıssanın içindeki ana mesajdır. Küçük çocuk eleştirisini yapmış, düşüncesini ifade etmiştir.

Babası ise hem peygamber hem de kral olmasına rağmen, 11 yaşındaki çocuğa “Sen kim oluyorsun da koskoca krala, koskoca peygambere akıl vermeye çalışıyorsun” demiyor. Oğlunun öğütünü dikkatle dinliyor ve aklına yatması durumunda uyguluyor.

Akıl akıldan üstündür ahali. Sadece konuşmaya kalkarsanız, kendi bildiklerinizle yetinmek zorunda kalırsınız. Sizin gibi düşünmeyen birini dinlerseniz, beğenseniz de beğenmeseniz de başka bir düşünceyi ya da bilgiyi edinmiş olursunuz.

Haliyle her konuda tamamen aynı fikre sahip olmak zorunda değildir insanlar. Keza tartışırken bir şeyler öğrenmenin tek yolu d budur. Bugün medyadaki mahalle kavgasında ise iftiralar var, hakaretler var, sataşmalar var ama karşı düşünceden bir şey öğrenme derdi yok.

Uzun lafın kısası bugün Yıldıray Oğur’u, Ahmet Taşgetiren’i dün Gülay Göktürk’ü ondan önce Bekir Berat Özipek’i gazetelerinden ayıranlar, aslında kendi ideolojilerini yalnızlaştırmaktan başka bir şey yapmamaktadırlar.

Vesselam.
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Mahallemizin kavgası yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • Erol Baron 06 Mayıs 2017 10:40 Yer yüzüne adalet getirmek için gönderilen din hiç bir hurafeye maruz kalmasaydı ve kimilerini iktidara taşımak, kimilerini de zengin etmek amacıyla kullanılmasaydı, bugün dünyada hiç ateist olmaz ve hapishanelerle beraber emniyet teşkilatına da gerek kalmazdı.

    CEVAP YAZ 0 1
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro