eposta yazdır zoom+ zoom-

Macron'dan 'Türkiye için anlaştık' açıklaması

Macron'dan 'Türkiye için anlaştık' açıklaması

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye ile müzakereleri durdurmama kararı alındığını söyleyerek, Türkiye konusundaki tutumlarını daha da sertleştireceklerini söyledi.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 20-10-2017 19:23 - Güncelleme: 21-10-2017 00:23

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD Başkanı Donald Trump'ın dış politikası konusundaki ‘tereddütün', Avrupa ülkelerini birbirine yakınlaştırdığını söyledi. Macron, AB Liderler Zirvesi'nde yaptığı konuşmada Trump'ın hareketlerinin AB'deki ‘birlik ve açıklık ihtiyacını güçlendirdiğini' dile getirdi.

İran ve Kuzey Kore'nin nükleer aktiviteleriyle ilgili uluslararası konularda ve Avrupa'nın kendi savunma programı hakkında ‘birleşmiş bir sesin' önemine vurgu yapan Macron, Trump'ın yönetimindeki ABD'nin ‘çok açık olmayan' stratejisinin, AB'deki iş birliğini harekete geçirdiğini belirtti.

Toplantılarda AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin, AB liderlerinin İran ile yapılan nükleer anlaşmaya bağlı kalacaklarını anımsattığını belirten Macron, anlaşmayı sürdürmek için ellerinden geleni yapacaklarını ve ABD'nin anlaşmaya sadık kalması için gerekli adımları atacaklarını kaydetti.

Öte yandan Macron, IŞİD'le mücadelede ‘temel partner' olmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.

"TÜRKİYE'DE ENDİŞE VERİCİ DURUMLAR VAR"

Macron konuşmasında, liderlerle Türkiye konusunu da görüştüklerini ifade ederek, "Türkiye ile ilişkileri durdurmama, kesin ve sert bir diyaloğun içinde olunması gerektiği konusunda anlaştık. Dolayısıyla, Türkiye'deki gelişmelere göre, Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin içeriğini belirlememiz gerekiyor. Türkiye'de endişe verici durumlar var. Komisyon, ilişkilerin nasıl daha iyi olabileceğini inceleyecek ama aynı zamanda terörle mücadele ve sığınmacı sorununu çözmek için bu ilişkiler önemlidir." değerlendirmesinde bulundu.

"AB'DE DÖNÜŞÜM İHTİYACI SÖZ KONUSU"

İngiltere'nin AB'den ayrılmasına (Brexit) ilişkin görüşmelerine ilişkin de "İkinci aşamaya geçebilmek için gerekli finansal taahhütleri yerine getirme konusunda yeterli gelişme yok." diyen Macron, İngiltere'nin önemli bir çabanın içinde olması gerektiğini söyledi. Macron, AB içindeki dönüşüm ihtiyacına değinerek, bunun için atılması gereken adımları toplantıda anlattığını ve bu konuda bir takvim belirleneceğini sözlerine ekledi.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Macron'dan 'Türkiye için anlaştık' açıklaması haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR5 YORUM
  • Misafir 21 Ekim 2017 09:15 türkiye nin dayatmalarına ve oldubittilerine karşı dikkatli olunmalıdır.türkiye nin ,ab.kriterlerini uymak gibi bir düşüncesi yok.ab. ye, paldır küldür girmek istiyor.

    CEVAP YAZ 4 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro