eposta yazdır zoom+ zoom-

Macaristan'a iltica eden folklorcular için flaş hamle

Macaristan'a iltica eden folklorcular için flaş hamle

16 kişi gittikleri Macaristan'dan 6 kişi döndükleri ortaya çıkan halk oyunları ekibinin kayıplara karışan üyeleri için İnterpol'den bilgi istendiği ortaya çıktı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 07-12-2017 13:03 - Güncelleme: 07-12-2017 13:03

Son dönemde benzeri dernekler üzerinden lisans alanlar inceleniyor. Türkiye’ye dönmeyen 11 kişinin akibetinin öğrenilmesi, Macaristan’da mı yoksa başka ülkeye mi geçtiklerinin belirlenmesi için ise İnterpol üzerinden bilgi talebinde bulunuldu. Hürriyet'in haberine göre, savcılık, emniyet ile Gençlik ve Spor Bakanlığı müfettişlerinin incelemeleri sürüyor. Soruşturma kapsamında grubu yurtdışına götüren organizasyon şirketinin sahibi Y.K.’nın ifadesine başvuruldu. Y.K., yurtdışına götürdüğü kişilerin herhangi bir terör örgütüyle bağlantılarının bulunmadığını, hepsinin savcılıktan sabıka kaydı aldığını söyledi.

LİSANS ALANLARA İNCELEME: Farklı mesleklere mensup ve hepsi 20 yaş üstü 16 kişilik gruba, Kent Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu Gençlik ve Spor Kulubü Derneği üzerinden halk oyunları ekibi lisansı çıkarılması da inceleniyor. Halk oyunlarıyla ilgisi bulunmayan bu kişilere nasıl lisans çıkarıldığı araştırılıyor. Benzeri dernekler üzerinden son dönemde çıkarılan lisanslar da mercek altında.

GRİ PASAPORTA DENETİM: Halk Oyunları Federasyonu’nun onayının ardından resmi yazıyla Ankara Emniyeti Pasaport Şube’sinde gri (hizmet) pasaportu verilmesi de inceleme konusu. Bundan sonra uluslararası turnuvalar, milli müsabakalara katılanların dışında gri pasaport talepleri detaylı araştırılacak.

Türk folklorcüler Macaristan'a iltica etti!

 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Macaristan'a iltica eden folklorcular için flaş hamle haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR4 YORUM
  • Misafir 07 Aralık 2017 14:43 Kesinlikle gri pasaport amacı dışında kullanılmakta, incelemeye alınmalı bunu onaylıyorum. Alanların yarısı zaten folklor grubu kuruyor, devletin sırtından tüm masrafları karşılanıyor....iyi...derece geliyor mu , hayır. Sayın valilerimiz her müracaata gelene onay vermeyiniz.

    CEVAP YAZ 2 5

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro