Liderlerin beden dili nasıl? Ünlü uzman Bowden açıkladı

Seçim öncesi meydanlar, televizyon ekranları hareketli. Siyasilerin söylemleri kulaklarımızda, peki ya beden dilleri bize ne anlatıyor? İnsan davranışı ve beden dili uzmanı Mark Bowden, seçim meydanlarındaki liderlerin beden dilini yorumladı.

Liderlerin beden dili nasıl? Ünlü uzman Bowden açıkladı

24 Haziran seçimleri öncesi liderlerin beden dili merak konusu oldu. Seçmen bilinçaltında nasıl bir izlenim ediniyor? İşinin ehli bir isim, liderlerin beden dilini miting videoları üzerinden tercüme etti. Aralarında G8 ülkesi başbakanlarının da olduğu pek çok siyasi lidere danışman yapan arka arkaya iki kez dünyanın en iyi vücut dili uzmanı seçilen Mark Bowden Habertürk gazetesi için yorumladı.

Liderlerin beden dili nasıl? Ünlü uzman Bowden açıkladı

- Siyasiler için başarılı beden dilini nasıl tanımlarsınız?
Önce oyunu almak istediğiniz kesimleri belirlersiniz ve o grubun siyasetçide neyi görmek istediğini anlamaya çalışırsınız. Sonra uygun vücut dilini seçersiniz.

Liderlerin beden dili nasıl? Ünlü uzman Bowden açıkladı

- Güçlü lider arayan kitle için nasıl bir vücut dili olmalı mesela?
Jest ve mimikler büyük olmalı, eller genellikle açık olmalı ve beden simetrisi sağlanmalı. “Kesme” dediğim el hareketi de sıkça yapılmalı, elinizle bir şeyi dilimler gibi yapmaktan bahsediyorum. Konuşma büyük bir kürsüde yapılmalı, kürsü de liderin fotoğrafları ya da başka karelerle çevrelenmeli. Bir diğer hareket de boynunuzu ve çenenizi öne çıkararak konuşma, Başkan Trump bunu çokça yapıyor. Seyirciye büyük bir çenelerinin olduğunu göstermek istiyorlar. Çünkü beynimizin ilkel tarafı büyük çenenin testosteronla bağlantılı olduğunu biliyor. Bir diğer hareket de kesinlik hareketi, baş ve işaret parmaklarınızı birleştirerek yaptığınız. Bu hareket, “Dikkatli, kesin düşünürüm” mesajı veriyor.

Liderlerin beden dili nasıl? Ünlü uzman Bowden açıkladı

- Birleştirici bir lider profili çizmek istiyorsanız nasıl davranmalısınız?
Yine büyük jest ve mimikler kullanabilirsiniz ama elleriniz açık olmalı. Avuç içlerinizi göstererek ellerinizi dışarıdan kendinize doğru sık sık götürmelisiniz. Bir şey toplar, kucaklar gibi. Kesme, dilimleme hareketini daha az yaparsınız.

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro