eposta yazdır zoom+ zoom-

LGS sınav soruları sızdırıldı mı? 3 öğretmene gözaltı...

LGS sınav soruları sızdırıldı mı? 3 öğretmene gözaltı...

Cumartesi günü yapılan Liselere Geçiş Sınavı'nda (LGS), soruların sınav başladığı sırada dışarı çıkarıldığı şüphesi üzerine savcılığın soruşturma başlattığı, 3 öğretmenin gözaltında olduğu belirtildi.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 04-06-2018 15:44 - Güncelleme: 04-06-2018 17:16

CUMARTESİ günü onbinlerce öğrencinin katılımıyla yapılan Liselere Geçiş Sınavı'nda (LGS), soruların sınav başladığı sırada dışarı çıkarıldığı şüphesi üzerine savcılık soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında 3 öğretmen gözaltına alındı ve savcılıktan serbest bırakıldı. Oyuncu Hakan Yılmaz, sınav sorularının sızdırıldığı iddiasını gündeme getiren ilk isimlerden birisi olmuştu. 

3-4 FARKLI OKULDAN ÖZEL OKULDAKİ ÖĞRETMENE GİTTİ... Sözcü'nün haberine göre, LGS'de sorular sınavın yapıldığı sırada dışarı çıkarıldı. Sözel ve sayısaldaki fen bilimleri sorularının Ümraniye, Pendik ve Esenkent bölgelerindeki 3-4 farklı okuldan, farklı kişiler tarafından özel bir kolejdeki öğretmen arkadaşlarıyla paylaştığı bilgisine ulaşıldı.

SINAV BAŞLADI 2 DAKİKA SONRA SORULAR GİTTİ... Habere göre, sayısal sınav saat 11:30'da başlarken, ilk soruların mesajla saat 11:32'de atıldığı ortaya çıktı. Görevli olmayan bir öğretmenin sınav sırasında telefonuna mesaj gelmesiyle 155'i arayarak ihbar etmesi üzerine emniyet soruşturma başlattı.

BİRÇOK ÖĞRETMEN SIZDIRMIŞ... Dün gece ilk mesajı atan öğretmenin emniyetteki sorgusunun ardından olayın genişlediği ve farklı ilçelerde farklı öğretmenlere tarafından soruların dışarı çıkarıldığı anlaşıldı. 

3 ÖĞRETMEN GÖZALTINDA... İstanbul'da, LGS'de sınava girmeyen bir öğrencinin kitapçığından görüntü alarak sınav sorularının paylaşılmasına ilişkin soruşturma başlatıldı. Soruları paylaştığı iddiasıyla gözaltına alınan 3 öğretmen, emniyetteki işlemlerinin ardından bugün Kartal'daki Anadolu Adliyesi'ne getirildi.

İŞLEM YAPILMADI... “4483 sayılı memurlar ve diğer kamu görevlilerinin yargılanması hakkındaki kanun” gereğince ilgili kurumdan soruşturma izni alınacak olması nedeniyle, haklarında herhangi bir işlem yapılmayan 3 öğretmen serbest bırakıldı.

CEP TELEFONLARI İNCELENECEK... Öte yandan öğretmenlere ait cep telefonlarının üzerinde yapılan paylaşımlarla ilgili gerekli incelemenin yapılması için Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğinden karar alındı. Konuya ilişkin soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

UYUNCU HAKAN YILMAZ FOTOĞRAF PAYLAŞMIŞTI... Oyuncu Hakan Yılmaz LGS sınavı devam ederken kişisel Twitter hesabında soruların sızdırılmış olabileceğini iddia etmiş ve soruların fotoğrafını paylaşmıştı. Yılmaz, "Bu fotoğrafı sınavın 30. dakikasında yanımdaki velinin cep telefonundan çektim. WhatsApp'tan kendisine gelmiş, dışarıya soru kitapçığı sızmış diye. Dışarı sızabildiğine göre cevaplar da içeriye sızar mı acaba? Doğruysa yazık çocuklarımıza" dedi. 

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN LGS sınav soruları sızdırıldı mı? 3 öğretmene gözaltı... haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR12 YORUM
  • Misafir 05 Haziran 2018 11:52 sınavın bu şaibeler çerçevesinde açıklanması tamamen kaos ve ne yazık kı bakanlık sessizliğini koruyor. iktidardan çıt ses yok. sayısal bölüm tamamen rezalet, zor soru soracam diye matematik öğretmenlerinin bile çözemediği sorular hazırlanmış. zaman kısıtlı, madem bu kadar zor soracaktınız o zaman çocuklarımızın daha iyi düşünebileceği zamanı tanısaydınız. eminim bu sınavı hazırlayanları bu şekilde sınava soksan onlarda çözemezler ve eminim en az 4-5 yanlışları çıkar. yazık bir nesili daha heba ettiler. 8. sınıf müfredatıyla hiç alakası yok. sorular ales seviyesi yani üst seviye. Acilen sınavın iptal edilip tekrarlanması gerekir.

    CEVAP YAZ 0 3

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro