YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 27 Eylül 2016 12:22 - Güncelleme: 27 Eylül 2016 12:24

Leningrad Kuşatması ve Halep

Leningrad Kuşatması tarihin gördüğü en kanlı kuşatmalardan birisidir. 2. Dünya Savaşı’nın Doğu Cephesi’nde yer alan bu şehir muhasarası tam 872 gün sürmüştür. Sovyetler, Almanların çevrelediği şehre kara birliği gönderebilmek için dar koridorlar kurmaya çalışsa da neredeyse hiçbir teşebbüs başarılı olamamıştır. İki yıldan fazla süren muhasara sonrasında Almanlar şehri alamasalar da geriye yaşanacak bir şehir de bırakmamışlardır.

Ne ölenlerin sayısı bellidir, ne sakat kalanların sayısı. Kentin ne kullanılabilir bir yolu kalmıştır ne de sağlam çift katlı bir binası. Alt yapısı, kanalizasyonları, su şebekesi, hastaneleri, kamu kurumları tamamen yok olmuştur.

Hitler, Leningrad’ın (Sankt Peterburg) düşeceğine öylesine emindi ki Sankt Peterburg’da bulunan Hotel Astoria’da zaferi kutlamak üzere eğlence programı tertip etmişti ve davetiyelerini çok önceden bastırmıştı.

Leningrad Kuşatmasının sonucu Almanların ilk ağır mağlubiyeti oldu. Sovyetlerin ise Almanlara karşı 2.Dünya Savaşı’nda kazandığı ilk ciddi zafer olarak da tarihe geçti.

Ne yazık ki tarih tekerrür ediyor. Ruslar, Leningrad’da yaşanan zulmü bugün Halep’te hayatta kalma savaşı veren sivillere reva görüyor. Üstelik bu kez 872 gün ile sınırlı da değil. 5 yılı aşkın süredir devam ediyor bu dram.

Sankt Peterburg’da üstünlük sağlanamadığı müddetçe savaş devam etmişti. Tarafların kazanamıyor olması tarafların sertleşmesine sebep olmuştu. Şiddet arttıkça ölümlerde aynı oranda artıyor, acılar da büyüyordu. Tıpkı bugün Halep’te olduğu gibi.

Sankt Peterburg’da olup biten ne varsa tarihteki yerini aldı. Ruslar, Almanların yaptıklarını asla unutmayacaktır. Tarih kitaplarından, eğitim müfredatlarından bunu rahatlıkla anlayabiliyoruz. Öyle ise Rusların ve Amerikalıların da bilmesi gerekiyor.

Biz de Suriye’de olup biteni, Halep’te yaşananları asla unutmayacağız.

Sankt Peterburg’un düşmemesi nasıl ki ardında büyük bir zaferi getirdi. Olmaz denilen ne varsa oldu. Kimsenin savaşı kaybedeceğine inanmadığı Alman Ordusu yenildi.  Umut ediyorum ki bugün Halep düşmezse tarih aynı şekilde yinelenecektir. Olmaz denilen ne varsa olacaktır.

Mazlumların gözyaşı, zalimleri boğacaktır.

Leningrad Kuşatmasında savaş suçu işleyen Almanlar nasıl ki muhasaranın sonunda yaptıklarının hesabını ödemek zorunda kaldılar, bugün Aylan bebeğin de Ümran çocuğun da vebali aynı şekilde sorulacaktır.

Bunca acı, bunca günah öyle sere serpe yeryüzünde kalmayacaktır. Tıpkı Leningrad’da olduğu gibi.
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Leningrad Kuşatması ve Halep yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro