eposta yazdır zoom+ zoom-

Kuveyt'te geniş çaplı askeri toplantıda Katar sürprizi

Kuveyt'te geniş çaplı askeri toplantıda Katar sürprizi

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyesi ülkeler, Mısır, Ürdün ve ABD genelkurmay başkanları, Kuveyt'te askeri bir toplantı düzenledi. Krizin ardından Katar'ın katıldığı ilk askeri toplantı olma özelliği taşıyor.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 11-09-2018 06:51 - Güncelleme: 11-09-2018 06:51

ABD'nin onayı ile körfez ülkelerinin Katar'a uyguladığı ambargo sona mı eriyor? 1.5 yıl önce başlayan Katar krizine ilişkin çarpıcı gelişme Kuveyt'te yaşandı.

Mısır ordu sözcüsü Albay Tamir er-Rifai, zirvenin başlamasının ardından yaptığı yazılı açıklamada, Mısır Genelkurmay Başkanı Korgeneral Muhammed Ferid'in, KİK, Ürdün ve ABD genelkurmay başkanlarının da yer aldığı askeri toplantıya katılmak üzere Kuveyt'e gittiğini duyurdu.

Rifai, Kuveyt Genelkurmay Başkanlığının resmi daveti üzerine gerçekleşen toplantıda söz konusu ülkeler arasındaki askeri iş birliği ve Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler ışığında mevcut tehditlerle mücadele konularının ele alındığını ifade etti.

ORTAK SAVUNMA VE ASKERİ İŞBİRLİĞİ GÜÇLENDİRME: KİK bünyesindeki Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Umman, Bahreyn ve Katar genelkurmay başkanları, ortak savunma ve askeri iş birliğini güçlendirme yollarını görüşmek üzere dün Kuveyt'te toplanmıştı.

KATAR'A AMBARGO: Söz konusu toplantı, 2017'de patlak veren Körfez krizinin ardından Katar'ın katıldığı ilk askeri toplantı olma özelliği taşıyor.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır yönetimlerinin, 5 Haziran 2017'de Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleri ve ekonomik abluka uygulamaları Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.

Katar'ın karayla bağlantısı kopacak ada olacakKatar'ın karayla bağlantısı kopacak ada olacakKatar'ın karayla bağlantısı kopacak ada olacakKatar'ın karayla bağlantısı kopacak ada olacakHABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

 

PAYLAŞ tw fb gp
Kaynak : AA

YORUM YAZIN Kuveyt'te geniş çaplı askeri toplantıda Katar sürprizi haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR9 YORUM
  • eren 11 Eylül 2018 10:13 Araptan dost mu olur al sana dost...

    CEVAP YAZ 1 1
  • Misafir 11 Eylül 2018 11:23 arap senle muhabbet ediyor diye kimseyle görüşmeyecek mi ?

    1 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro