eposta yazdır zoom+ zoom-

Kurtulmuş'tan 'cari açık' için uyardı!

Kurtulmuş'tan 'cari açık' için uyardı!

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, cari açık için hükümeti uyardı

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 12-08-2011 22:05 - Güncelleme: 18-10-2015 13:50

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ''İşsizliğin, üretimsizliğin, aşırı borçlanmanın, fakirliğin bu kadar artmasının temel nedenlerinden biri de cari açıktır'' dedi.

Kurtulmuş, partisince Gaziantep teşkilatınca Gaziantep Üniversitesi Turizm ve Uygulama Oteli'nde düzenlenen iftar sonrasında, seçim kampanyalarında, ısrarla borçlama ve cari açık sorunu üzerinde durduklarını söyledi.

Cari açığın, Türkiye ekonomisinin en büyük kara deliği olduğunu, bunun için tedbir alınması gerektiğini dile getirdiklerini ifade eden Kurtulmuş, şöyle konuştu:

''İşsizliğin, üretimsizliğin, aşırı borçlanmanın, fakirliğin bu kadar artmasının temel nedenlerinden biri de cari açıktır. Biz bunları söyledikçe hep şu sözleri duyduk: 'Türkiye'ye sıcak para geliyorsa ne mutlu, demek ki Türkiye para çekebilen bir ülke'. Şimdi seçimden sonra cari açığın ne kadar büyük bir problem olduğunu hükümet de görmeye başladı. Hükümetin cari açıkla ilgili yaptığı toplantıda gündeme getirdiği 10 teklifin 7'si, HAS Parti'nin teklif ettiği konulardır.''

Kurtulmuş, Türkiye'de katılımcı, demokratik, herkesin eşit ve özgür yurttaş olduğu yeni bir Türkiye kurulmasının gerektiğini, bunun da ilk adımının yeni anayasa olduğunu belirtti.

Yeni anayasa talepleri konusunda da görüşlerini dile getirmeyi sürdürdüklerini kaydeden Kurtulmuş, şöyle devam etti:

''Anayasa ve sistemin yenileşmesi konusunda yıllardır ısrarla üzerinde durduğumuz konulardan biri de Türkiye'de sivil-asker ilişkilerinin düzeltilmesi ve gerçekten Türkiye'de sivilleşmenin sağlanmasıdır. Bu da sadece protokol masasında kimin en başta oturduğu, kimin en sonda oturduğuyla ilgili konu değildir. Tabii ki bu görüntü bizim de hoşumuza gitti.''

Kurtulmuş, Türkiye'nin sivilleşmesiyle ilgili tekliflerini hükümete geçen yıl Anayasa değişiklikleri sırasında sunduklarını ifade etti.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin iç hizmet yasasının 35. maddesinin önemli olduğunu, şimdiye kadar bütün ihtilallerin bu maddeye dayanılarak yapıldığını öne süren Kurtulmuş, şunları kaydetti:

''Samimiyseniz 1 Ekim'de parlamento açılıyor. 2 Ekim'de AKP ile CHP el ele verin iç hizmetler yasasının 35. maddesini kaldırın. Şimdi 12 Eylül ile hesaplaşmak demek 35. maddeyi 9 senedir kaldırabilmek demekti. Madem yapmadınız, 1 Ekim'de parlamento açılıyor, bunu yapın.''

Kurtulmuş, üç asırdır dünyayı batı medeniyetlerinin yönettiğini ve bu medeniyetlerin birçok ülkeyi sömürdüğünü öne sürdü.

Bu ülkelerin, sömürdükleri ülkelerin yer altı ve yer üstü kaynaklarına gösterdiği ilgiyi şimdi açlıktan ölen insanlara göstermediğini vurgulayan Kurtulmuş, ''Şimdi şu soruyu sormak hakkımız değil mi? Üç tane altını elde etmek, iki tane petrol kuyusuna sahip olmak için 34 ülkeyi seferber edip NATO operasyonu yapıyorsunuz da milyonlarca Somaliliyi açlıktan kurtarmak için niye kılınız kıpırdamıyor, niye bir operasyon yapmıyorsunuz?'' diye konuştu.

Kurtulmuş, Ortadoğu'daki halkların kendi kendilerini yönetmeleri gerektiğini, orada emperyalizm bayraklarını görmek istemediklerini kaydetti.

 

PAYLAŞ tw fb

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro