eposta yazdır zoom+ zoom-

Kürt planının üçüncü ayağı ve ABD'li yarbayın 27 yıl önce söyledikleri

Kürt planının üçüncü ayağı ve ABD'li yarbayın 27 yıl önce söyledikleri

Abdulkadir Selvi bugünkü köşe yazısında Irak'taki referandum krizini ve ABD'nin 3 aşamalı Kürt planını kaleme aldı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 21-09-2017 07:52 - Güncelleme: 21-09-2017 11:07

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Ortadoğu'da ABD'nin üç aşamalı Kürt planının üçüncü ayağına gelindiğini yazdı.

Bağımsızlık referandumuna sayılı günler kala Ortadoğu baruç fıçısı gibi. Barzani Bağdat yönetimi ve komşu ülkelerinin sert uyarılarına kulak tıkıyor.

Peki Barzani'nin bu rahatlığı nereden geliyor? Merak edilen sorunun yanıtını Abdulkadir Selvi, "ABD'nin Kürt planında üçüncü aşama başlıklı köşesinde yazdı.

"İSRAİL'DEN SONRA İKİNCİ MÜTTEFİKİMİZ"

Kerkük petrolü kimin? En çok Kürt mü Türkmen mi var?

"(...)ABD, Ortadoğu’daki ikinci büyük müttefiki olarak Kürtleri görüyor. Trump yönetiminden etkin bir ismin, “Ortadoğu’da birinci müttefikimiz İsrail, ikinci müttefikimiz ise Kürtler. Önceden Suudi Arabistan’dı ama Kürtler artık bizim Ortadoğu’da İsrail’den sonraki ikinci müttefikimiz oldu” dediğini yeni bir anekdot olarak paylaşmak istiyorum. Zaten sahadaki gerçek de bu yönde değil mi? Suriye’de PYD-YPG’ye TIR’lar dolusu yardımda bulunan ABD, Türkiye parasını ödemesine rağmen Cumhurbaşkanlığı korumalarına silah satışı yapmıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Biz paramızla alamıyoruz, siz terör örgütüne veriyorsunuz” diye isyan ettiği olaydan söz ediyorum.

KÜRT DEVLETİNİN KURULUŞU

Ortadoğu’da ABD’nin üç aşamalı Kürt planının üçüncü ayağına gelindi.

1- İşgal.
2- İçsavaş ve kaos.
3- Kürt devletinin kuruluşu.

Birinci adım Irak’ta atılıyor. Onu Suriye takip edecek. Üçüncü sırada ise Türkiye var. PYD-YPG’yi Rakka operasyonunun tam 30 katı silahla donatmalarının tek nedeni DAEŞ olmasa gerek.

27 YIL ÖNCE ABD'Lİ YARBAYIN SÖYLEDİKLERİ

Birinci Körfez Savaşı sırasında Gazeteci Güneri Cıvaoğlu, Amerikalıların komuta merkezinde bir yarbayın, Ortadoğu haritasının üzerinde elini gezdirerek, “Biz savaştan sonra buralardan çekileceğiz. Geride bıraktığımız silahlar özellikle kuzeyde Kürtler tarafından ele geçirilecek. Silahlanan Kürtler Türkiye’den toprak isteyecek. Ya istedikleri toprakları vereceksiniz ya da savaşacaksınız” dediğini aktarmıştı. Referandumla birlikte o aşama başlıyor."

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Kürt planının üçüncü ayağı ve ABD'li yarbayın 27 yıl önce söyledikleri haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR19 YORUM
  • ttk 21 Eylül 2017 14:03 Kudüse gelen haçlılara iade-i ziyaret Viyana da oldu. Savaş öncesi manevralar bunlar. başladığında nerede biteceğini bilemezsin. İstanbul olan çok constantinopolis var memleketimizde.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro