Küresel gıda fiyatları en düşük seviyede

FAO Gıda Fiyat Endeksi, Ekim’de yüzde 1.3 ve bir sene öncesine göre ise yüzde 8.5 düşerek Kasım’da 160.1 puan oldu.

Küresel gıda fiyatları  en düşük seviyede

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından açıklanan küresel gıda fiyatları Kasım ayında düşüş gösterdi. Ekim ayına göre yüzde 1.3 düşen fiyatlar Mayıs 2016’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Küresel gıda fiyatları  en düşük seviyede

FAO Gıda Fiyat Endeksi, Ekim’de yüzde 1.3 ve bir sene öncesine göre ise yüzde 8.5 düşerek Kasım’da 160.1 puan oldu. Gıda emtiaları grubunun uluslararası fiyatlarındaki aylık değişiminin göstergesi olan endeks Mayıs 2016’dan itibaren şu an en düşük seviyesinde. Beş fiyat endeksinden sadece şeker yükselirken diğer dört alanda düşüş görüldü.

Küresel gıda fiyatları  en düşük seviyede

FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi ise Ekim’de yüzde 5.7 oranındaki düşüşle son 12 yılın en alt seviyesine geriledi. Buğday, iri taneli ve pirinci de kapsayan FAO Hububat Fiyat Endeksi de buğdaydaki arz fazlalığını, mısır ve yeni gelen pirinç mahsülü arasındaki yoğun ihraç rekabetini de etkisiyle yüzde 1.1 oranında düştü.

Küresel gıda fiyatları  en düşük seviyede

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, geniş ihraç arzındaki yükselen mev stokları özellikle Yeni Zelanda‘dan tereyağ, peynir ve süt tozundaki fiyat kotasyonlarında azalmaya neden olarak, Ekim’den itibaren yüzde 3.3 oranında gerileyerek ardışık altı aylık düşüşünü kaydetmiş oldu.

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro