eposta yazdır zoom+ zoom-

Kurban kimlere düşer, kimler kurban kesmelidir?

Kurban kimlere düşer, kimler kurban kesmelidir?

Kurban, İslam dininde imkanı olan Müslümanlar için vacip kılınan ibadetler arasında yer almaktadır. Peki, kurban kimlere düşer? Kimler kurban kesmelidir? İşte, her yıl yüz binlerce Müslümanın merakla araştırdığı kimler kurban kesmelidir sorusunu İlahiyat Profesörü Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır cevapla.tv'ye anlattı.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 16-08-2018 03:00 - Güncelleme: 16-08-2018 03:00

Kurban kesmenin fazileti nedir? Kimler kurban kesmelidir? Kurban kesmenin vacip olması için hangi şartlar bulunmalıdır? İlahiyat Profesörü Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır cevapla.tv'ye anlattı.

Hac Suresi’nin 34. Ayetinde “Her toplum için” ifadesi yer alıyor. “Her mümin için” ya da “Her Müslüman için” ifadesi yer almıyor. Namaz’da herkesin namaz kılması, Oruç’ta herkesin oruç tutması, Hac’da imkanı olağanların Hac’ca gitmesi emredilir ama Kurban ibadeti için “Her toplum için” ifadesi yer alıyor. Kurban’ı herkesin tek tek kesmesi gerekmez. Resulullah (s.a.v)’ın bazen bir Kurban’ı kesip “Yarabbi bunu benden ve Ümmetimden Kurban kesmeyenlerden kabul et.” dediği rivayet edilir. Kurban kesenlerin tamamı farz görevi yerine getirmiş olurlar. Tabi ki büyük bir sevap almış olurlar.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Kurban kimlere düşer, kimler kurban kesmelidir? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • seyfo 16 Ağustos 2018 08:43 bu nasıl bir soru allahaşkına, prof. olmuşun daha dinini tam öğrenememişin arkadaş lahavle...

    CEVAP YAZ 1 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro