eposta yazdır zoom+ zoom-

Kurban bayramı bir gelenek mi yoksa ibadet mi? Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır anlattı...

Kurban bayramı bir gelenek mi yoksa ibadet mi? Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır anlattı...

Kurban Allah’ın Hz.Adem’den başlayarak bütün toplumlara emrettiği bir ibadettir sözünü belirten İlahiyat Profesörü Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır kurban bir gelenek mi yoksa ibadet mi sorusunu cevapla.tv'ye anlattı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 16-08-2018 04:00 - Güncelleme: 16-08-2018 04:00

Kurban kesmek ibadet mi? Kurban kesmek insan tarihinde kaç yılına dayanıyor? İlahiyat Profesörü Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır kurban bir gelenek mi yoksa ibadet mi sorusunu cevapla.tv'ye anlattı.

Kuran-ı Kerim’de Hac Sure’sinde bu konu açıkça anlatılmaktadır. Bu Sure’nin 34. Ayetine Allah şöyle buyurmaktadır: “Her toplum (ümmet) için bir mensek yaptık ki kendilerine rızık olarak verdiğimiz en’am (koyun, keçi, sığır ve deve) cinsinden hayvanları Allah’ın adını anarak kessinler. Hepinizin ilahı bir tek ilahtır; O’na teslim olun. Alçak gönüllülere müjde ver.” Bu ayete göre Hz.Adem’den beri bütün toplumlarda aynı hayvanlar, aynı günde kurban edilir. Kurban’nın sebebi de üzerine Besmele çekilmesidir.

Kaynak: cevapla.tv

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Kurban bayramı bir gelenek mi yoksa ibadet mi? Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır anlattı... haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR6 YORUM
  • Osman 17 Ağustos 2018 22:18 Bu adamı ne demeye haber yaparsınız bilmem. Kendini yaşar nuri gibi sosyete hocası yapmak için ıkınıyor. Her sözünde sıkıntılar mevcut.

    CEVAP YAZ 2 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro