eposta yazdır zoom+ zoom-

Kulak damlası orucu bozar mı Diyanet cevabı

Kulak damlası orucu bozar mı Diyanet cevabı

Orucu bozan şeylerden biri de kulak damlası kullanmak mıdır, oruç bozulur mu yoksa o günün yerine orucunun kazasını mı tutmalı Diyanet bu konuda ne diyor? Ramazan ayınını dolu dolu geçirmek isteyenler orucu nelerin bozduğu konusunu araştırıyor. Peki kulak damlası orucu bozan etkenlerden biri midir?

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 18-05-2018 12:30 - Güncelleme: 18-05-2018 11:30

Kulak damlası orucu bozar mı, kulak damlası kullanan birinin orucu sıkıntıya girer mi o günü yeniden mi tutması gerekir? Diyanet işleri başlanlığı Ramazan ayında sıkça soruların soruları derledi ve cevaplarını paylaştı. Peki, Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan alınan bilgilere göre kulak damlası orucu bozar mı? İşte, detaylı bilgiler

CEVAP: Kulak ile boğaz arasında da bir kanal bulunmaktadır. Ancak kulak zarı bu kanalı tıkadığından, su veya ilaç boğaza ulaşmaz. Bu nedenle kulağa damlatılan ilaç veya kulağın yıkattırılması orucu bozmaz. Kulak zarında delik bulunsa bile, kulağa damlatılan ilaç, kulak içerisinde emileceği için, ilaç ya hiç mi- deye ulaşmayacak ya da çok azı ulaşacaktır. Daha önce de belirtildiği gibi, bu miktar oruç-ta affedilmiştir. Ancak kulak zarının delik olması durumunda, kulak yıkattırılırken suyun mideye ulaşması mümkündür. Bu itibarla, orucu bozacak kadar suyun mideye ulaşması hâlinde oruç bozulur.

ORUCU BOZAN VE BOZMAYAN DURUMLAR NELERDİR: Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.

Yolculuk, hastalık, ileri derecede yaşlılık gibi meşru bir mazerete dayalı olarak bozulan orucun, sadece kaza edilmesi gerekir. Ayrıca, kasıt olmaksızın yemek-içmek; beslenme amacı ve anlamı taşımayan, yenilip içilmesi mutat olmayan şeylerin tüketilmesi orucu bozar ve durum kazayı gerektirir.

Unutarak yemek içmek veya cinsî münasebette bulunmak orucu bozmaz. Ancak oruçlu olduğunu hatırladığı anda, bu işleri yapmaktan anında uzaklaşmalıdır. Peygamber Efendimiz, ”Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer, içerse orucunu tamamlasın, bozmasın. Çünkü onu, Allâh yedirmiş, içirmiştir” buyurmuştur (Buhari, ”Savm”, 26). Unutarak yiyen içen kişi, oruçlu olduğunu hatırlarsa hemen ağzındakileri çıkarıp ağzını yıkar ve orucuna devam eder Oruçlu olduğunu hatırladıktan sonra yeme-içmeye devam eden kişinin orucu bozulur, kaza edilmesi gerekir.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Kulak damlası orucu bozar mı Diyanet cevabı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • Cihangir 18 Mayıs 2018 18:54 Akıl mantık dışı işler. O zaman abdest almak için ağıza alınan su hayli hayli bozar orucu çünkü su ağızdan itibaren emilmeye başlar.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro