Kronik ağrılar nasıl geçer? Kronik ağrıları azaltacak 7 öneri

Kronik ağrı nedir? Kronik ağrı sendromu belirtileri nelerdir ? Uygulanan tedavilerden yanıt alınamayan ve uzun süre tedavi gerektiren ağrılar 'kronik' olarak nitelendiriliyor. Peki kronik ağrılar nasıl geçer? İşte kronik ağrılardan şikayet edenlerin mutlaka uygulaması gereken 7 öneri.

Kronik ağrılar nasıl geçer? Kronik ağrıları azaltacak 7 öneri

Kaynağı ne olursa olsun ağrı, hayatımızın vazgeçilmez sorunlarından biri. Aslında ağrı, vücudumuzun yaralanma veya bir hastalığa karşı yanlış giden bir şeylerin olduğunu gösteren normal bir reaksiyon. Ancak birçok insanda ağrının sebebi ortadan kalktıktan sonra bile uzunca süre devam ettiği görülüyor. İşte bu şekilde, uygulanan tedavilerden yanıt alınamayan, uzun süre tedavi gerektiren ve 3 aydan uzun süren ağrılar, “kronik ağrı” olarak tanımlanıyor. Bu süreğen ağrılar kişinin yaşam kalitesini ciddi olarak düşürebiliyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nural Aydınkronik ağrıyı azaltmaya yardım edecek önerilerde bulundu.

Kronik ağrılar nasıl geçer? Kronik ağrıları azaltacak 7 öneri

1- HAREKET EDİN: Ağrı hissi gündelik yaşamın her anını zorladığı gibi egzersiz yapmayı da imkansız kılabiliyor. Ancak bu noktada kısır bir döngü devreye giriyor. Çünkü hareketsiz yaşam kasların zayıflamasına dolayısıyla ağrının artmasına neden olabiliyor. Bu nedenle mümkün olabildiğince aktif olmak gerekiyor. Egzersizle birlikte artan endorfin seviyesi kişinin kendini çok daha iyi hissetmesini sağlayabildiği gibi ağrı algısının da azalmasına yardımcı oluyor. Hekim tarafından kişinin genel sağlık durumuna göre düzenlenecek egzersiz programını uygulamak ağrısız bir yaşama destek sağlıyor.

Kronik ağrılar nasıl geçer? Kronik ağrıları azaltacak 7 öneri

2- UYKU KALİTENİZİ YÜKSELTİN: Yapılan birçok çalışma uyku bozukluklarıyla birlikte kronik ağrının da tetiklenebileceğine ya da şiddetinin artabileceğine işaret ediyor. Bu nedenle her gece gerektiği kadar ve kaliteli bir uyku süreci geçirmek için; gece yatmadan önce uykuyu kaçırabilecek, çay, kahve, alkol gibi içecekleri tüketmemek önem taşıyor. Ayrıca yatak odasında uyumayı zorlaştıracak, derin uykuya geçmeyi engelleyecek ışıklandırma sistemi ya da teknolojik aletlerin bulunmamasına dikkat etmek gerekiyor.

Kronik ağrılar nasıl geçer? Kronik ağrıları azaltacak 7 öneri

3- SİGARADAN UZAK DURUN: Kronik ağrı yaşayan kişilerden bazıları ağrıyı azaltacağı düşüncesiyle sigara içebiliyor. Ancak tam aksini bunun ağrıyı artırıcı bir etkisi olabildiğini söyleyen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nural Aydın, ”Sigaranın yara iyileşmesini yavaşlatıcı bir rolü olduğu biliniyor. Bununla birlikte dolaşım sistemini etkilediği için kardiyovasküler hastalıklar ve inme riskini de artırıyor. Tüm bu sonuçlar kronik ağrının şiddetinin artmasına neden olabildiği için sigaradan uzak durmak gerekiyor” diyor.

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro