SON DAKİKA

eposta yazdır zoom+ zoom-

Konyalı gençten otomatik zincir sistemi

Konyalı gençten otomatik zincir sistemi

Konyalı genç girişimci, yoğun kar ve buzun neden olduğu kazalara karşı tır, kamyon, minibüs ve otobüslerde kullanılabilen otomatik zincir sistemi geliştirdi.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 27-01-2017 05:30 - Güncelleme: 27-01-2017 05:30

Konyalı genç girişimci Abdurrahman Duysak, karlı ve buzlu yollarda tır, kamyon, minibüs ve otobüslerde kullanılabilen otomatik zincir sistemi tasarladı. Ürünün prototipini iki yıl önce tamamlayan girişimci, patentini aldığı sistemin seri üretimine başladı.

Duysak, kış aylarında karlı ve buzlu yollarda meydana gelen trafik kazalarını engelleyecek bir ürün arayışına girdiğini söyledi.

Öğrencilik yıllarından itibaren teknik, mekanik ve teknolojik gelişmelere merak duyduğunu anlatan 28 yaşındaki Duysak, bir Avrupa ülkesinde büyük tonajlı araçların buzlu yollarda güvenle ilerlemesini sağlayan zincir sistemini gördüğünü ifade etti.

Duysak, bu sistemi daha pratik ve etkili hale getirmek için çalışmalarını hızlandırdığını belirterek, iki yıl önce ürünün prototipini imal ettiğini ve patentini alarak merkez Karatay ilçesindeki sanayi sitesinde seri üretime başladığını dile getirdi.

Duysak, yılda bin adet otomatik zincir üretimi gerçekleştirebildiklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bu sistemin en güzel özelliği, araçtan inmeden tek bir tuşla aktif hale gelebilmesi. Karlı, buzlu yollarda aracınız kaydığında tek bir tuşla kurtarabiliyorsunuz. Bu da hem can güvenliği hem de taşınan yükün daha iyi bir şekilde sevkıyatını sağlıyor. Aracın üzerinde sürekli montajlı halde bulunuyor. Sürücüler, havanın sıfırın altında 15-20 derece olduğunda bile araçtan inip zincir takma durumunda kalıyordu. Bu da zaman kaybı ve güvenlik açısından sıkıntı oluşturabiliyordu ama kış şartlarında bu cihazla araçtan inmeden daha rahat bir şekilde yolculuk yapılabiliyor." 

"İHRACATLA İLGİLİ HEDEFİMİZ DE VAR"

Ürünün yurt dışı pazarlarına da girebileceğini anlatan Duysak, şöyle devam etti:

"Gayet sağlıklı çalışan bir ürün. İhracatının da çok hızlı olacağını düşünüyoruz. İnternet üzerinden mesajlar alıyoruz. Sürekli arayanlar oluyor. Sistemin nasıl çalıştığını merak ediyorlar. Şu ana kadar ciddi, olumlu tepkiler aldık. Sistemin bir araca montajı 4 bin liraya yapılabiliyor. İhracatla ilgili hedefimiz de var. Bunun için önceliğimiz Rusya'dır çünkü yılın yaklaşık 9 ayının kar yağışlı geçtiği bir ülke iyi bir pazar. İnsanlar böyle bir ürünün Türkiye'de üretildiğini bilmiyordu. Fiyatı da uygun olunca ilgi daha da arttı." 

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Konyalı gençten otomatik zincir sistemi haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • ess 27 Ocak 2017 07:44 Patentini alıp geliştirdiğini söylüyor ama herhangi bir geliştirme yapmamış. Almanya'da kullanılan sistemin aynısını kopyalamış yan yeni bir icat ve tasarım değil.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro