eposta yazdır zoom+ zoom-

Koalisyondan 'Fransa-PKK/YPG işbirliği' itirafı

Koalisyondan 'Fransa-PKK/YPG işbirliği' itirafı

ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyon, Fransız askerlerinin Suriye'nin Daşişa kasabasında PKK/YPG'nin ana omurgasını oluşturduğu SDG ile işbirliği içinde olduğunu itiraf etti.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 18-06-2018 12:06 - Güncelleme: 18-06-2018 15:40

DAEŞ karşıtı koalisyonun resmi Twitter hesabı, Fransız askerlerinin Suriye'de DAEŞ'e karşı obüsle saldırı yaptıkları bir anın fotoğrafını paylaştı.

Fotoğrafın altında 3 Haziran'da Suriye-Irak sınırındaki bazı bölgelerde DAEŞ'e karşı başlatılan "Toparlama Operasyonu"nun ikinci aşamasının icra edildiği ve Fransız askerlerinin de destek verdiği operasyonda Daşişa beldesi içinde ve civarındaki (DAEŞ'e ait) hedeflerin vurulduğu belirtildi.

Böylelikle Koalisyon, Fransız özel kuvvetlerinin Suriye'de PKK/YPG'nın ana omurgasını oluşturduğu SDG ile yan yana savaştığını itiraf etmiş oldu.

McGURK'TEN DAŞİŞA AÇIKLAMASI 
ABD Başkanı Donald Trump'ın DAEŞ'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk de Twitter hesabından yaptığı açıklamada Daşişa'nın ilk kez DAEŞ'in kontrolünden çıktığını belirtti.

McGurk son 4 yıldır ilk kez bu noktaya gelindiğini ve terör örgütü PKK/YPG unsurlarının ana omurgasını oluşturduğu SDG güçlerinin bu ilerlemeyi sağladığını savundu.

AA FRANSA-YPG İŞBİRLİĞİNİ DUYURMUŞTU 
Anadolu Ajansı'nın 30 Mart'ta verdiği ve güvenilir yerel kaynaklara dayandırdığı haberinde, Fransız özel kuvvetlerine mensup 70'den fazla askerin DAEŞ karşıtı koalisyon çatısı altında Suriye'de PKK/YPG unsurları ile yan yana faaliyet gösterdiği belirtilmişti.

Terör örgütüyle işbirliği yapan Fransa özel kuvvetlerinin sahada 2 yıldır bulunan personeli dışında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı 1. Deniz Piyade Paraşütçü Piyade Alayı ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı 10. Paraşüt Komando birliklerinin mevcut olduğu kaydedilmişti.

Bu kuvvetlerin kayıtlarda Irak'ta konuşlu görünse de sık sık Simelka sınır kapısı üzerinden Irak'ın kuzeyinden Suriye'nin kuzeyine girdiği ve son dönemde Suriye'ye girişlerin arttığı ifade edilmişti.

Fransız inşaat şirketi Lafarge da 2010 yılında Suriye'nin kuzeyine bir çimento fabrikası açmıştı. Şirketin iç savaşın ikinci yılından itibaren, faaliyetlerini devam ettirebilmek amacıyla 1,5 yıl süreyle terör örgütü DAEŞ'e rüşvet verdiği ortaya çıkmıştı.

Daha sonra DAEŞ'in ele geçirerek işlettiği fabrikayı ABD destekli YPG/PKK ele geçirmiş ve üs olarak kullanmaya başlamıştı.


PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Koalisyondan 'Fransa-PKK/YPG işbirliği' itirafı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • Erol Baron 18 Haziran 2018 17:15 Fransa kendinden bekleneni yapıyor.... Normal olmayan Fransa terör örgütleriyle iş birliği yapmıyor olanıydı..... Gerçi, ne yaparsa yapsın Fransa küçük ülke olmaktan kurtulamayacak.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro