eposta yazdır zoom+ zoom-

Kızarmış ekmek kanser yapıyor!

Kızarmış ekmek kanser yapıyor!

Ekmeği kızarmış sevenler aman dikkat! elmaelma.com'un yayınladığı İngiltere Yiyecek Standartları Enstitüsü araştırma sonuçlarına göre kızarmış ekmekte kanser riski var.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 11-10-2018 04:30 - Güncelleme: 11-10-2018 04:30

İngiltere Yiyecek Standartları Enstitüsü (FSA) aşırı pişmiş patates kızartması, fırında patates ve kızarmış ekmeğin içinde kansere yol açtığı kanıtlanmış bir toksinin yüksek oranda bulunduğunu tespit ettiklerini açıkladı. elmaelma.com'un haberine göre, ekmek ve patateste bulunan aminoasitlerin 120 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda su ve şekerle etkileşime girerek Akrimalid isimli kanserojen bir kimyasalın ortaya çıkmasına neden olduğunu söyleyen uzmanlar, gereğinden fazla pişirmelerde bu maddenin oranının da hızla artmaya başladığını dile getirdi.

Kızartmaya dikkat!

FSA’ın baş bilimsel danışmanı Profesör Guy Poppy, konuyla ilgili İngiliz basınına yaptığı açıklamada “Yaptığımız risk araştırması yiyecekler nedeniyle maruz kaldığımız Akrimalid oranlarının kansere yakalanma riskimizi artırıyor olabileceğini gösterdi. Biz insanlara bazı yiyecekleri tüketmekten vazgeçmelerini söylemiyoruz. Ancak evde yemek yaparken patateslerin açık bir altın rengi olmasına, ekmeklerin ise kabul edilebilecek en az miktarda kızartılmasına dikkat etmek gerekiyor." dedi.

Kaynak: elmaelma.com

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Kızarmış ekmek kanser yapıyor! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro