eposta yazdır zoom+ zoom-

Kışanak'tan Diyarbakır Gezi'den beter olur tehdidi!

Kışanak'tan Diyarbakır Gezi'den beter olur tehdidi!

Kışanak hükümetin o projeleri için "Yaparsanız Gezi'ye döner!" uyarısında bulundu.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 02-03-2014 11:07 - Güncelleme: 18-10-2015 22:12

Diyarbakır Belediye Başkan adayı Gültan Kışanak, şehir için hükümetin hazırladığı projelere karşı çıktı ve yapılması halinde Gezi'den daha beterinin Diyarbakır'da olacağını söyledi.

Radikal gazetesinden Şirin Payzın'a konuşan aynı zamanda BDP Eşbaşkanı Kışanak, Diyarbakır için düşündükleri yönetim şeklini açıkladı.

Şimdi siz böyle anlatınca demokratik özerkliğe geçiş başlıyor böyle anlaşılıyor? 31 Mart’ta seçimi kazanırsanız bölge merkezden değil yerelden yönetime geçiyor öyle mi?

Diyarbakır kendi kendini yönetecek. Zaten yönetiyor. Biz halkı karar mekanizmasının içine sokmak istiyoruz. Sadece oy vermekle olmaz, bu şehirde yaşayanların söz hakkının da olması gerekiyor. Her yıl birlikte bütçe yapacağız. Bir sonraki yılın bütçesini halkla birlikte belirleyeceğiz. Özyönetimle özgürleşeceğiz.

GEZİ EYLEMLERİNİN BÜYÜĞÜ DİYARBAKIR'DA OLUR

Hükümetin Diyarbakır’a yapmak istediği bazı projelere karşısınız. Ve bu konuda gerginlik var; yatırıma karşı olduğunuz şeklinde anlaşıldı bu.

Hayır, biz bu kentin değerlerinin talan edilmesine karşıyız. Üç kıymetli alanımız var. Hevsel bahçeleri. Nefes alanımız. Burayı konut alanı ilan ettiler. İktidar, belediyelerin elinden imar yetkisini alıyor. Sonra Atatürk Stadı. Burayı da TOKI’ye konut yapsın diye vermek istiyorlar. TOKİ bu alanla ilgili ihale çağrısı yaptı. Buradan bu ihaleye girmeye hazırlananlara sesleniyorum. Para kazanmanın daha temiz yolları var. Bu ihaleye girmeyin. Bu katliama ortak olmayın.

Bu projelere halk ne diyor?
Şu kadarını söyleyeyim. Eğer bu projeler hayata geçerse Gezi eylemlerinin çok daha büyüğü burada yaşanır. Diyarbakır ayağa kalkar.

Kaset savaşları yerel seçime nasıl yansıyacak?

Bu, yeni bir duruma işaret ediyor. Büyük bir koalisyondu AKP iktidarı. Ama koalisyon çatırdadı. yarıldı. Birbiriyle savaş halindeler. Diyarbakır’dan baktığınız zaman durumu şöyle görüyoruz: AKP yıllarca Kürtlere karşı yapılan haksızlıkları ve operasyonları birlikte yaptı bu paralel yapıyla. Bizim büyük bir demokratik güç olmamızdan korktu.

“Bunlarla baş edemeyiz, o zaman yanımıza cemaati alalım” dediler. Bize yapılan bütün operasyonları birlikte yaptılar. Bize karşı cemaati desteklediler. O nedenle bugün AKP mağduru oynuyor ama Kürtlerin gözünde mağdur değil zalim hâlâ.


PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Kışanak'tan Diyarbakır Gezi'den beter olur tehdidi! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR93 YORUM
  • hakan duman 04 Mart 2014 12:25 kırklar dağını niye imara açtınız.rantçılar

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Gültan Kışanak
GÜLTAN KIŞANAK KİMDİR?

Gültan Kışanak, 15 Haziran 1961'de Elazığ'da doğdu. Babasının adı Lütfü, annesinin adı Melek'tir. Gazeteci; Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü'nü bitirdi. Çeş

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro