Kış sebzeleri şifa kaynağı

Kış sebzeleri şifa kaynağı

Tezgahlarda gördüğünüz ve çoğu zaman uzak durduğunuz bazı sebzelerin aslında şifa kaynağı olduğunu unutmayın.

Kış sebzeleri şifa kaynağı

Kestane: Kışın her köşe başında görmeye alışkın olduğumuz, yanından geçerken kokusuyla cezbeden kestane, karbonhidrat kaynakları arasında. Oldukça masum gözüken kestanenin üç orta boyu, 1 dilim ekmeğe eşit. Kestane; folat, lif, riboflavin ve tiamin bakımından zengin. Kestanenin 100 gr.’ı; 194 kalori, 2.9 gr. protein, 42.1 gr. karbonhidrat ve 1 gr. lif içerir. Yağ oranı düşük olmasına rağmen kalorisi yüksek. Kestane toplandıktan sonra nişastası şekere dönüşür ve hafif tatlı tadını alır.

Kış sebzeleri şifa kaynağı

Yer elması: Lif, B1 ve B6, C vitaminleriyle manganez bakımından zengin. Patates gibi toprak altında yetişen bir sebze. Özellikle menopoz dönemindeki ve öncesindeki kadınların kullanması öneriliyor. Kan basıncını düzenleyici etkisi var. Demir içeriğiyle anemisi olanlar için önemli, haftada iki kez tercih edilmeli. Anne sütünün kalitesini ve miktarını artırır. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. 100 gr.’ında 75 kalori, 2.3 gr. protein ve 16.7 gr. karbonhidrat bulunur.

Kış sebzeleri şifa kaynağı

Kereviz: 2 bin 500 yıl önce Hipokrat, kereviz için “Gergin sinirlerin ilacı” demişti. Maydanozgillerden, kokulu ve otsu bir bitki. C ve K vitaminlerinin mükemmel kaynağı. Lif, potasyum, folat, molibden, manganez ve B6 vitaminin çok iyi; kalsiyum, magnezyum, triptofan, fosfor, demir, A, B1 ve B2 vitaminlerinin de iyi kaynağı. 100 gr. kereviz yaklaşık 40 kalori, 1.8 gr. protein ve 8.5 gr. karbonhidrat içerir. Gut, osteoartrit ve romotoit artrit gibi inflamatuar hastalıklara karşı koruyucu etki gösterir. Kan basıncını dengeleyici etkisi mevcut.
Çalışmalar, diüretik aktivitesiyle ödem atıcı etkisi olduğunu gösteriyor. İçerdiği aktif bileşen ‘phthalides’le arterler etrafındaki kasları rahatlatır ve damar genişliği sağlar. Diğer bir bileşen ‘acetylenics’ de tümör hücrelerinin çoğalmasını durdurmaya yardımcı. Kerevizin tohum, yaprak, sap ve köklerinden yararlanılır. Kereviz yaprakları, sebzenin en besleyici kısmını oluşturur. Tohumundan çay, natürel ilaç ve eter yağı elde edilir. Sapları; sert-gevrek bir dokuya sahip ve lezzetli. Biraz tuzlu bir tadı var.

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2017 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro