eposta yazdır zoom+ zoom-

Kırıma uğramak ne demek? Helikopterimiz düşürülmüştü

Kırıma uğramak ne demek? Helikopterimiz düşürülmüştü

Havacılık terimlerinden biri olan kırıma uğramak ifadesi, helikopter ya da uçağın geri döndürülebilir halde olmasını ifade eder. Helikopter kırımı denildiğinde yaralı olabileceği ancak ölüm durumunun olmadığı anlamına gelir. Aynı uçak kırımı için de aynı manadadır.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 10-02-2018 16:28 - Güncelleme: 23-03-2018 16:02

Uçak veya helikopter kazalarında yapılan açıklamalarda hep "kırıma uğradı' ifadesi geçer. Peki kırıma uğramak nedir? Kaza kırımı ile kırım arasındaki fark nedir? Önce helikopterin kırıma uğraması ya da uçağın kırımı ne demektir onu açıklayalım;

Kırım: Bir donanımın geri döndürülebilir hasara uğradığı, yaralanmaların olabileceği, can kaybının yaşanmadığı hadiselerdir.

Helikopter kırıma uğraması : Helikopterin tekrar onarılmasına müsade edecek düzeyde hasar görmesidir. Böyle bir olayda can kaybının olmaması kırım anlamına gelir. Can kaybı olduğu taktirde, 'kırım' değil 'kaza' ifadesi kullanılır.

Uçağın kırıma uğraması nedir : Uçakların kırıma uğraması kelime anlamı bir donanımın geri döndürülebilir hasara uğradığı, yaralanmaların olabileceği, can kaybının yaşanmadığı hadiselerdir. Bu çeşitli sebeplerden dolayı olabilir. Örneğin bir motor arızası yaşanmış olabilir. Benzer şekilde çeşitli teknik veya fizikler aksaklıklar veya hava koşulları dolayısı ile yanlış veya hatalı yapılan inişlerde ve kalkış denemelerinde de hasar gerçekleşebilir.

KIRIMA UĞRAMAK : Kırımı uğramak sözü havacılık terimlerinden biridir. Kırıma uğradı ifadesi geçiyorsa 'ölümlü' bir kaza olmadığı anlamına geliyor. Kırım kelimesi yaralanmalı durumlarda uçak veya helikopterin de kısmen sağlam olduğu durumlar için kullanılan bir ifade. Örneğin Pegasus'un geçtiğimiz günlerde pistten çıkması 'kırım' kelimesinin tanımına uygundur.

Uçak kazasında ölüm durumu varsa 'kırım ifadesi kullanılmaz. Bu durumda olay için kaza ifadesi tercih edilir. Havacılıktaki terimler şu şekilde özetlenebilir;

Kaza : En az bir kişinin hayatını kaybettiği, hayati tehlike atlattığı ya da bir donanımın tamamen zarar gördüğü hadiselerdir.
Kırım : Bir donanıman geri döndürülebilir hasara uğradığı, yaralanmaların olabileceği, can kaybının yaşanmadığı hadiselerdir.
Olay : Herhangi bir kimsenin yaralanmadığı, donanımın hasara uğramadığı ancak emniyetsiz bir durumun ortaya çıktığı hadiseler için bu ifade kullanılır.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Kırıma uğramak ne demek? Helikopterimiz düşürülmüştü haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • Osman Yıldız 23 Mart 2018 12:40 Fransızca accidente carnage=Çok ölümlü kaza=kırımlı kaza birleşik kelimesinin Türkçeye yanlış olarak "kaza kırım" olarak çevrilmesi sonucu böyle garip bir şey ortaya çıkmış ve herkes kafasına göre anlamlar yakıştırmış.Doğru çeviri :Çok ölümlü kaza=Kırımlı kaza olması gerekirdi.Böylece Kaza kırım ekibi de Kırımlı kaza (araştırma) ekibi;"kaza kırıma uğramak" da "kırımlı kazaya uğramak olarak" doğru anlamlar kazanır

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro