eposta yazdır zoom+ zoom-

Kiralık araca çarparsanız kiralama bedeli ödersiniz!

Kiralık araca çarparsanız kiralama bedeli ödersiniz!

Kiralık araçlarla ilgili sürücülerin bilmediği ve kaza sonrasında şok tazminat talepleri ile karşılaşınca öğrendikleri gerçekler var. Kiralık bir araca çarparsanız aracın kiralık olduğu sürece alacağı bedeli siz ödüyorsunuz. Peki ama neden sigorta bunu niye sizden talep ediyor? İşte bilmeniz gerekenler;

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 15-01-2018 09:16 - Güncelleme: 15-01-2018 09:16

Trafikte filo ve günlük kiralama dahil 600 binin üzerinde kiralık araç dolaşıyor. Kiralık araçların karıştığı kazalarla ilgili ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Kiralık araca çarpan sürücüler olmadık tazminat ve davalarla yüzyüze geliyor.

Kiralık bir araca çarparsanız ve kusur da sizdeyse, aracı kiralayan şirket, tamir olana kadarki sürede; o araçtan elde edeceği kira gelirini sizden talep edebilir. Buna ister ‘kira kaybı’ deyin, ister ‘gelir kaybı’; kiralama şirketinin böyle bir yasal hakkı var. Sizden talep edilen, araçta oluşan maddi hasarın tazmini değil, onu zaten sizin aracınızın trafik sigortası ya da kiralık aracın kaskosu karşılıyor; sizden istenen, kiralama şirketinin uğradığı gelir kaybı. Bunu da profesyonel çalışan, büyük filo kiralama şirketleri zaten istemiyor; çünkü onlar, zarar gören aracın yerine ikame araç veriyor, kira almaya devam ediyor ve kira parasının içine de bu tür giderleri dahil ediyor. Gelir kaybını talep edenler ise daha çok günlük araç kiralayan şirketler. 

ARACIN DEĞER KAYBINI KİM ÖDÜYOR?

Gelelim, kiralık araçta oluşan değer kaybına. Düne kadar bu da büyük bir sorundu. Çünkü trafik sigortası genel şartlarına göre; sigortacılar, ister kısa süreli olsun ister bir yıl ve daha uzun süreli, kiralık araçlarda eksper tarafından hesaplanan değer kaybı tutarının yüzde 50’sini karşılıyordu. Danıştay, uygulamayı şimdilik durdurdu ama kesin kararını henüz açıklamadı. Bugün için değer kaybının tamamı sigorta şirketleri tarafından karşılanıyor. Dolayısıyla araç kiralama şirketleri, araçta oluşan değer kaybını, kusurlu sürücüden talep edemez.

PAHALI ARACA ÇARPARSANIZ YANDINIZ

Burada da başka bir sorun ortaya çıkıyor. Trafik sigortasının bugün için maddi teminat limiti 36 bin lira. Sigorta şirketinin ödeyeceği en yüksek değer kaybı ise maddi teminatın yüzde 15’i, yani 5 bin 400 lira. Trafikte pahalı bir kiralık araca çarparsanız ve kusur da sizdeyse, yandınız demektir. Diyelim ki, kiralık araçta 45 bin liralık maddi hasar oluştu; trafik sigortası bunun 36 bin lirasını karşılayacağından, aradaki 9 bin liralık farkı araç kiralama şirketinin sizden talep etme hakkı var. Bitmedi; eksper, o araçtaki değer kaybını 10 bin lira olarak tespit ederse, trafik sigortası sadece 5 bin 400 lirasını karşılayacağından, yine şirket aradaki 4 bin 600 liralık değer kaybını sizden ister.

Trafik cezası nasıl sorgulanır ve ödenir egm ve e devlet öğrenme

2018 yılı kırmızı ışıkta geçmenin trafik cezası ne kadar?

 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Kiralık araca çarparsanız kiralama bedeli ödersiniz! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro