eposta yazdır zoom+ zoom-

Kime arpalık veriyorsun!

Kime arpalık veriyorsun!

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Anayasa Mahkemesi'nin vakıf kurmasını öngören tasarıyı eleştirdi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 27-11-2013 17:28 - Güncelleme: 16-10-2015 14:06

Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunma hakkı getirilerek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurunun önünün kapatıldığını savunan Kaplan, bireysel başvurunun da yaklaşık 200 lira harca bağlandığını anımsattı. Kaplan, bireysel başvuruların harca tabi olamayacağını ifade etti.

Tasarıyla, bireysel başvuru hacının yüzde 30'unun vakfa aktarılmasının öngörüldüğünü anlatan Kaplan, "Yargıya, kışlaya akçeli işler girerse güçler ayrılığı ilkesinden bahsetmek mümkün olmaz" dedi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın, "Her ne kadar ismimiz mahkeme ise de yaptığımız iş siyaset" dediğini anlatan Kaplan, "Bundan sonra ticaret de var" diye konuştu.

, tasarının iki haftadır TBMM Genel Kurulu'nun gündeminde olduğunu, ancak geçen hafta iki gün toplantı yeter sayısı bulunamadığı için görüşmelere geçilmediğini belirterek, "Nedir derdiniz? Ya geri alın ya da kime arpalık veriyorsunuz açıklayın. Vakfı kim istedi, çıksın ortaya" dedi.

Kılıç'ın, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na ilişkin eleştirilerine cevap veren Kaplan, "Bizi darbe anayasasını değiştiremedik diye suçluyor. Darbe anayasasını sizden iyi uygulayan oldu mu?" ifadesini kullandı.

Kaplan, bir gazetecinin, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a sözlü müdahalesini nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine, "Orada yaşananları bütün boyutuyla kabul edilemez buluyoruz. Uluslararası diplomatik bir resepsiyonda asla yaşanmaması gerekirdi" dedi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Kime arpalık veriyorsun! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • semin 27 Kasım 2013 21:16 Bireysel başvuru yargıya güvensizlik demektir cünkü 1../yerel mahkeme 2../danıştay 3../danıştay üst kurul yani bu üç mahkeme anayasa hakkında malumatı yokmu yoksa hasip kaplaqnın dedigi gibi 200TL mi amac diye düşünüyorum

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Hasip Kaplan
HASİP KAPLAN KİMDİR?

Hasip Kaplan, 1 Ocak 1954'de Şırnak Harapşeref Köyü'nde doğdu. Babasının adı Ahmet, annesinin adı Hanif'tir. Avukat; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Uluslararası hukuk uzmanı olarak çalıştı. Türkiye B

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro