eposta yazdır zoom+ zoom-

Kilo uyku apnesi riskini artırır mı ?

Kilo uyku apnesi riskini artırır mı ?

Geceleri horlama, boğulma hissi ve terleme gibi belirtiler gösteren uyku apnesi riskinin, fazla kiloyla birlikte artırdığını belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Kemal Barkut, uyku apnesinin vücut kitle indeksi 29’un üstünde olan, yani fazla kilolu kişileri 10 kat fazla etkilediğini söyledi.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 06-02-2018 10:36 - Güncelleme: 06-02-2018 10:36

Uykunun sağlıklı vücut fonksiyonları için yaşamsal önem taşıdığını ifa eden Nöroloji Uzmanı Dr. Kemal Barkut, vücudun uyku sırasında ruhsal ve fiziksel açıdan dinlendiğini ve yenilendiğini belirtti.

Geceleri horlama, uykuda boğulma hissi, gece terlemesi ve uykuda görülen kötü rüyanın nedeninin uyku apnesi olabileceğini belirten Barkut, uyku apnesi hastalarında, üst solunum yolunda tam veya kısmi tıkanıklıkların meydana geldiğini ifade ederek şunları söyledi:

Barkut:"Sıklıkla kan oksijeninde düşme ve uyanmalar görülmektedir. Burun, çene yapısı bozuklukları, dil ve geniz eti büyümeleri, boyun kalınlığı artışı, menopoz, endokrin bozukluklar (özellikle tiroid bezi bozuklukları) da risk faktörlerine eklenebilir. Sigara, alkol ve uyku için ilaç kullananlarda uykuda üst hava yolu tıkanıklığı fazlalaşmaktadır. Ayrıca vücut kitle indeksi 29’un üstünde olanlarda (fazla kilolu) risk, 10 kat artar.” diyerek uyku apnesinde risk faktörlerinin önemine vurgu yaptı.

"ÇOCUKLAR VE GEBELER DE RİSK GRUBUNDA"

Uyku apnesinde en önemli risk gruplarının çocuklar, gebeler ve menopoz sonrası kadınlar olduğuna dikkat çeken Uzman, "Çocuklarda uyku apnesi en sık okul öncesi çağda gözlenir. Buna ek olarak, çene ve yüz deformiteleri olan çocuklar, kas hastalığı olan çocuklar ve obez çocuklar da risk grubu içerisindedir. Bu çocuklar tedavi edilmez ise zeka ve büyümede gerileme, dikkatsizlik, okul performansı bozukluğu, baş ağrısı, iştahsızlık görülür. Uyku apnesi olan gebelerde ise bebeğin kalp hızının düzensizleştiğini ve gebeliğe bağlı şeker gelişebilir ve bu hastalarda düşük doğum ağırlığı riski bulunmaktadır. Menopoz dönemindeki kadınlarda da östrojen ve progesteron düzeyinin azalması nedeniyle solunum bozuklukları görülebilmektedir" diye konuştu.

BAŞ AĞRISI VE AĞIZ KURULUĞUNA DİKKAT

Barkut, uyku apnesi olan kişilerde görülen belirtileri şöyle sıraladı:

"Bu kişilerde; sabahları baş ağrısı ve ağız kuruluğu, dinlenmemiş olarak uyanma, gün içerisinde sürekli uyku hali, konsantrasyon bozukluğu, duygu durum değişikliği ve libido azalmasına sıkça rastlanır. Geceleri yanındaki kişiler hastanın apnesine tanık olur. Hastada horlama hali oluşur. Uykuda boğuluyormuş gibi hisseder, kötü rüyalar görür ve gece terlemeleri oluşur. Uyku apnesi olan insanlarda reflü görülme sıklığı yüksektir."

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Kilo uyku apnesi riskini artırır mı ? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro