09 Ekim 2015
 • İstanbul
  20°C

   
 • Ankara
  21°C

   
 • İzmir
  26°C

   
Piyasalar
 • USD2,90
 • EURO3,27
 • ALTIN719,00
 • BIST 10078661,03

POLİTİKA

Güncelleme :21-01-2014 18:32|Haber Tarihi :21-01-2014 13:5376 Yorum

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a 'başçalan'

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a 'başçalan' Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a 'başçalan' Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a 'başçalan'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuşma yaptı.

İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları:

Ayaz bebek soğuktan öldü, Manisa'da Samsun'da açlıktan ölenler oldu, Şimdi de Samsun'da açlıktan bayılan oldu.

Nerede bu sosyal devlet. Adı Adalet ve Kalkınma Partisi adaleti kendileri için istiyorlar.

Yasaklarla mücadele edeceklerdi yaptılar mı hayır.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu... Öyle bir hale geldi ki yolsuzluğu savunan bir başbakan protresi çıktı karşımıza. bu olay Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin Türkiye Cumhuriyeti devletini soymasıdır.

Efendim komploymuş.  Bunların hepsi hikaye. Ben yolsuzluğa bakarım. Yolsuzluğun üzerine gidiyor musun gitmiyor musun?

Rakamlar büyük, olay büyük, yolsuzluk büyük. Tek şey yapabiliriz dediler. Sistemi çökertmek. HSYK yasa değişikliği sistemi çökertmek için yapıldı. 

AKP milletvekillerine sesleniyorum. Sizi alet ediyor yolsuzluğa Başbakan, yasama organı yerine o konuşup karar veriyor.

Olay çok büyük, bunu örtecek bez yok. Bizzat başbakan bu olaylarda baş aktör. Baş çalan. Ben buna baş çalan demeyeyim de ne diyeyim.

AKP milletvekillerine sesleniyorum. Torba yasa getiriyorlar. Çocuklarınıza hesap vereceksiniz yarın. El kaldırırken dikkat edin. Siz yürütme organı değilsiniz. Adalet bakanına mahkemeleri bağlıyorsunuz. O zaman anayasa mahkemesini de başbakan'a bağlayın. Aynı şey.

Merak ettiğim bir şey var. Olaylar bu kadar açık ve ortadayken hala delil yok diyorlar. Sağlık bakanı gitmiş "delil var mı" demiş konuşurken. Hala delil var mı diyor. Ayakkabı kutuları, 700 bin liralık kol saatleri var. Haram para ile umre var. Gözünüzü doyurmuyor mu? Daha ne olacak?

Bu ülke bu hale nasıl geldi diye kendimizi sorgulamamız gerekiyor. Allahın bütün vasıflarını Tayyip Erdoğan üzerine almış diyen bir vekili var bunların. Sen nasıl ibadet ediyorsun. Sen kime secde ediyorsun ben anlamıyorum. Bu bir milletvekili. Bunu söyleyerek yolsuzlujkarın üzerini kapatacak. Sen kul hakkını yemenin en büyük günah olduğunu nasıl bilmiyorsun. Bunlar peygambere nüfus kağıdı çıkarmıştı. Peygamber'in çocuklarından birinin adını tayyip koyuyor. Böyle bir şey yok.

Din istismarının olduğu yerde yolsuzluk pik yapar. Halkın en temiz inançlarını sömürüyorlar. Bu nokta iç açıcı bir nokta değil. Bizim tarihimiz yolsuzluklarla mücadele tarihidir. Suat Hayri Ürgüplü Bakanken bir yolsuzluk dosyası çıkıyor ortaya, ben bu şaibenin altında kalmam diyor, gidiyor ve yüce divanda aklanıyor. Geldiğimiz nokta ne? Ayakkabı kutusundan çıkan paralar, 700 bin liralık saat, haram para ile umre seyahati... Bunların paralel devletle ne ilgisi var. Merak ediyorum Başbakan bu sorulara nasıl cevap verecek? Sormazlarsa ayıp ederler. Çete var diyor. Çete var. Bakanlar Kurulunda var. Reisi de sensin. Sana da başçalan diyorum.

Benzer bir olay İtalya'da olmuştu. DiPietro çıkıp yolsuzluklarla mücadele etmişti. 6 konuda diyor ki: Savcılar sonuna kadar gitmeli, olmazsa demokrasiye darbedir diyor. Yolsuzluk araştıranlar görevden alındı. İkinci olarak dış mihraklar yalanına kanmayın diyor. Bana da ABD ajanı dediler diyor. Kararlıkla gitti yolsuzlukların üzerine. Soruşturmalar hasar aldı. Soruşturmayı başlatan savcı en derin bilgi sahibi olandır diyor. Türkiye'deki yer değiştirmeler soruşturmaları durdurmak için yapılıyor. Bunları emredenler yüksek suçlu zihinlerdir diyor. İtalya'da da kutularla para çıktı, bunu önlemek için polisin hırsızdan önce hareket etmesi lazım diyor. HSYK ile ilgili olarak da diyor ki, HSYK ölüm vuruşu olur, hırsız kendi hakimini seçemez diyor.

Bugün meclise gelen tasarı yasalaşırsa, Adalet bitti, öldü diyeceğiz. Adalet yüceltilmiş değil yok edilmiş olacak. Biz bu yasa ile adaleti yok edeceğiz. Di Pietro, savcılar kamu adına çalışıyor umarım canlarıyla ödemezler yaptıklarını diyor.

AKPartili seçmenlere sesleniyorum. Türkiye demokrasi için mücadele ediyor yıllardır. Her siyasi yolsuzluk ile mücadele etti. Yolsuzluk yapanlar siyasetten çekildi, yok oldular. Şimdi bunun tam tersi yapılıyor. Adaleti ayaklar altına alırsanız toplum çürür. Hırsızların gözde, namusluların saklandığı bir ülke yaratırsınız. Rüşvet suç değildir diye bir hüküm hiç bir yasada olmaz. Yolsuzlukların üzerine kararlılıkla parlamento olarak gitmeliyiz.

Siyasi partiler halktan yetki alıp, devleti yönetmek için gelirler. Halk memnunsa bir daha seçilirler. Ama siyasi parti devlet olmaz. AKP ilk kez kendini devlet olarak gördü. Benim oğluma dokunamazsın diyor başbakan. Sokaktataki vatandaş düşünüyor. ne farkı var benim oğlumla onun oğlu arasında? Gidip ifade vermeyecek diyor. Çok açık net söylüyorum. Benim evladım yolsuzluğa karışsın evlatlıktan reddederim diyor. Öyle bir şey istemiyoruz. Evlatlıktan reddetme diye bir ceza yok. Bu ayrı bir şey. Sen kendini nasıl devlet yerine koyup oğlumu ben yargılarım diyorsun. Senin oğlunu bağımsız yargı yargılayacak. Eğer yollamıyorsan yargıya, ben sana başçalan diyorum. Bilal de çıkıp "ya baba sen bana helal haram nedir, kul hakkı nedir öğretmedin, beni suça teşvik ettin, sen beni reddedeceğine ben sana senin gibi baba olur mu desem ben haklı değil miyim" dese ya... "ben bu güne kadar evladından hırsızlık öğrenen baba görmedim duymadım, hırsızlık babadan oğlula geçer" diyor. Kendisini tanımlıyor.

Somali'ye yardım götürürken alayı valayla gittin. Suriye'ye giden TIRlarda insani yardım var diyor. ama yok. Silah var. Ben bunu söyledim diye benim vatanseverliğimden şüphelendiğini söylemiş Erdoğan. Diyebilir. Kimin vatansever olduğuna vatandaş karar verir. Ben cebimi doldurup bir gün ABD'ye kaçmayacağım. Ama senden şüphe ederim.

MİT'in silah kaçakçılığı yapma görevi yok. Beni eleştirirken MİT kanunu 26. maddeyi okusun demiş. Okuyalım: MİT mensuplarının veya belirli bir görevi ifa etmek üzere kamu görevlileri arasından Başbakan tarafından görevlendirilenlerin; görevlerini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan dolayı ya da 5271 sayılı Kanunun 250 nci maddesinin birinci fıkrasına göre kurulan ağır ceza mahkemelerinin görev alanına giren suçları işledikleri iddiasıyla haklarında soruşturma yapılması Başbakanın iznine bağlıdır. Silah kaçakçılığı yapmak var mı? Yok.

MİT Kanununda MİT'in görevleri arasında silah kaçakçılığı yapmak var mı? Yok. Ama bir madde daha var: Milli İstihbarat Teşkilatına bu görevler dışında görev verilemez ve bu teşkilat Devletin güvenliği ile ilgili istihbarat hizmetlerinden başka hizmet istikametlerine yöneltilemez. diyor.

Buradaki olay şudur. Savcıya ihbar geldiğinde, savcı gider, belgelendirir, bir suç varsa, dosyasını hazırlar başbakan'a gönderir. Sen o zaman izin verip vermemekte serbestsin. İnsan kaçırsalar, eroin kaçırsalar ne olacak. Sen ülkenin saygınlığını, meşruiyetini uluslararası alanda tartışmaya açtın.Haberi Yazdır
Etiketler: CHP , Kemal Kılıçdaroğlu ,
 
Yorum Ekle
1000
   

  Bu habere yapılan yorumlar

  76 Yorum

  Sırala : Son Yorumlar |

  Onay Bekleyen Yorumlar (0)

  • AKP cemaatin, Türkiye´yi isgal oyunudur

   22 Ocak 2014 Çarşamba 14:28

   Gülen hareketi kökü derinde, kökü sağlam, kökü Selçuklu’da, kökü Osmanlı cihan devletinde, kökü Sakarya’da, KÖKÜ Dumlupınar’da olan bir büyük hareket, bir büyük davadır. --RECEP TAYYİP ERDOĞAN / BAŞBAKAN--- EGER YAKALANIRSANIZ SUCU BIZE ATIN, SIZ YOLA DEVAM EDIN. --Fetullah Gülen / BAŞBAKANIN HOCASI
   Cevapla

  • Cahil müslüman Akp´nin kölesidir

   22 Ocak 2014 Çarşamba 14:24

   Lafa gelince müslüman partiyiz. Harama gelince KUTU KUTU yeriz. --RECEP TAYYİP ERDOĞAN - BAŞBAKAN
   Cevapla

  • kazmanın sapı
   / @ Mulaim sert

   21 Ocak 2014 Salı 22:54

   mulayım sen kafayı bozmuşsun.hala hırsızı görmeyin. bırak çalsınlar diyorsun. hala ayakkabı kutularındaki paraları görmeyin diyorsun. bizim oralarda senin gibilere başka bir şey derler ya. buralara yazamam.
   Cevapla

  • Aaaaa cambaza bak.
   / @ millet

   21 Ocak 2014 Salı 22:52

   Büyük Türkiye Cumhuriyeti sayenizde ayakkabı kutularınla para sayma makinelerinle dolarlarla çelik kasalarla ilerliyor. İsmini saydıklarının arasına Atatürk'ü de katarak ilüzyon yapıyorsun ama Atatürk'ü ne kadar sevdiğinizi partinizin vekillerinin demeçlerinden biliyoruz. Hadi bakayım ikile. Millete hırsızlığı meşru göstermeye çalışmayın. Aaaaa cambaza bak.
   Cevapla

  • Burhan Cem Uygur

   21 Ocak 2014 Salı 15:45

   Adana’daki TIR’lar olayı, AKP ile El Kaide ortaklığının belgesidir. Tayyip’e, El Beşir gibi uluslararası tutuklama gelebilir!... Ya uluslararası Adalet Divanına gider ya da uluslararası ceza mahkemesinde yargılanır!
   Cevapla

  • millet

   21 Ocak 2014 Salı 15:35

   milletimiz böyle ucuz politikalara inanmaz.aynı demirel siyaseti gibi.BÜYÜK TÜRKİYE CUMHURİYETİ ilerliyor.memlekete ATATÜRK,MENDERES.ÖZAL,TAYYİP,in yaptıkları gibi hizmet lazım.ECEVİT böyle kafalardan kacıp parti kurdu.
   Cevapla

  • hımm

   21 Ocak 2014 Salı 15:33

   'MÜSTEŞAR SORUŞTURMANIN DURDURULMASINI SAVCININ DEĞİŞTİRİLMESİNİ İSTEDİ' Başsavcının hazırladığı tutanağı açıkladı grup toplantısında ancak bu sitede göremezsiniz... "....mahkeme kararlarını kolluktan geri istememi ve savcıyı değiştirmemi ısrarla istedi. "
   Cevapla

  • TC Coşkun

   21 Ocak 2014 Salı 15:33

   Başparmağını avucunun içine yapışmış gibi yap... Dört parmak havada...malları, mülkleri götür...Servet üstüne servet yap..…... sonra da hukuksuzluk ve yolsuzluk gelsin!...
   Cevapla

  • Mulaim sert
   / @ Yusuf Sert

   21 Ocak 2014 Salı 15:27

   Yusuf Mulaim abene kurban olasın bak AKP'de oniki yıldır hükumet milletin oyları ile geliyor kimse kasetle şantajla küfürle haysiyetsizlikle bel altı kampanyalar ile iktidar olmuyor sana biraz beyin kiralatsak bunları görmen icin belki aklın başına gelir
   Cevapla

  • Mulaim sert
   / @ Yusuf Sert

   21 Ocak 2014 Salı 15:27

   Yusuf Mulaim abene kurban olasın bak AKP'de oniki yıldır hükumet milletin oyları ile geliyor kimse kasetle şantajla küfürle haysiyetsizlikle bel altı kampanyalar ile iktidar olmuyor sana biraz beyin kiralatsak bunları görmen icin belki aklın başına gelir
   Cevapla
   Bu elma her derde deva!
   Bu düğün fotoğrafları yok artık dedirttiyor!
   MİZAH09 Ekim 2015446 Kez İzlendi!
   Bu düğün fotoğrafları yok artık dedirttiyor!Tüm zamanların en kötü düğün fotoğraflarına göz atmaya ne dersiniz? İşte en komik düğün fotoğrafları...
   Zehir gibi zihne sahip liseli gençler!
   MİZAH09 Ekim 201511085 Kez İzlendi!
   Zehir gibi zihne sahip liseli gençler!Zehir gibi zihne sahip liseli gençlerin türettiği 19 yaratıcı sınıf ismi.
   En anlamlı Cuma mesajları
   GÜNCEL09 Ekim 2015
   En anlamlı Cuma mesajları3567 Kez İzlendi!
   Okul başarısını artıracak besinler
   SAĞLIK08 Ekim 2015
   Okul başarısını artıracak besinler2492 Kez İzlendi!
   Göz rengine göre karakter analizi
   GÜNCEL08 Ekim 2015
   Göz rengine göre karakter analizi4273 Kez İzlendi!
   Diğer Siteler İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2011 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
   Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98
   Yükleniyor...