eposta yazdır zoom+ zoom-

Kıdem tazminatında işverenin giriş çıkış oyunu bitiyor

Kıdem tazminatında işverenin giriş çıkış oyunu bitiyor

Milyonlara çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatı fonunun kurulması için start verildi. Yeni dönemde kötü niyetli işverenin giriş-çıkış oyunu da bozulacak. Yeni sistemde kıdem tazminatından yararlanan işçi sayısı artacak.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 09-11-2018 08:56 - Güncelleme: 09-11-2018 08:56

Milyonlara çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatı fonu kurulması için start verilirken, yeni dönemde kötü niyetli işverenin "giriş-çıkış" oyunu bozulacak.

Mevcut sistemde kıdem tazminatını işveren ödüyor. Ancak çok sayıda işveren tazminat ödememek için işçilere kısa süreli giriş çıkışlar yaptırıyor. Yeni düzenleme ile bunun önüne geçilirken, kısmi çalışanlara da kıdem tazminatı verilmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılacak.

Mevzuata göre; kıdem tazminatında 3 kişiye kadar çalışanı bulunan esnaf ve sanatkârların yanındaki işçiler kapam dışında. Yeni sistemde kıdem tazminatından yararlanan işçi sayısı artacak.

BİREYSEL HESABA BAĞLI OLACAK: Cumhurbaşkanlığının 2019'a yönelik yıllık programında, sosyal tarafların mutabakatıyla kıdem tazminat reformunun gerçekleştirileceği, tüm işçiler açısından erişilebilirliğin sağlanacağı, bireysel hesaba dayanan bir kıdem  tazminatı sisteminin oluşturulacağı bildirildi.

Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan "2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı"na göre, devredilen SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarının 2019 yılı ocak ve temmuz aylarında önceki 6 aylık enflasyon tahmini dikkate alınarak artırılması öngörülüyor.

6 AYLIK DÖNEMDE OLUŞACAK ENFLASYON FARKLARI İLAVE EDİLECEK: Kamu görevlileriyle yapılan toplu sözleşme hükümlerine göre memur maaşları ve memur emekli aylıklarının 2019 yılının ocak ayında yüzde 4, temmuz ayında yüzde 5 oranında artırılması, ayrıca 2019'un ocak ve temmuz aylarında geçmiş 6 aylık dönemlerde oluşacak enflasyon farklarının ilave edilmesi planlanıyor. İşsizlik Sigortası Fonu varlığının 2019'da 148,5 milyar lira ile GSYH'nin yüzde 3,3'üne ulaşması hedefleniyor.

KIDEM TAZMİNATI SİSTEMİ OLUŞTURULACAK: Sosyal taraflarla diyalog içerisinde tüm işçiler açısından erişilebilirliğin sağlanacağı bireysel hesaba dayanan bir kıdem tazminatı sistemi oluşturulacak. Sosyal tarafların mutabakatıyla tüm işçilerin erişilebilirliğini güvence altına alan bireysel hesaba dayalı bir kıdem tazminatı reformu yapılacak. Çalışma hayatında iş sağlığı ve güvenliği kültürü geliştirilecek, denetim ve teşvik uygulamaları ile iş sağlığı ve güvenliği standartlarına uyum artırılacak ve bu alanda yeterli sayı ve nitelikte uzman personel yetiştirilecek.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Kıdem tazminatında işverenin giriş çıkış oyunu bitiyor haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • Oku-Anla-Anlat 09 Kasım 2018 12:44 Çalışan işçilerin maaşlarını İŞÇİNİN TAHSİL ,KIDEM,UNVAN VE MEDENİ DURUMUNA GÖRE,emekli işçilerin emekli maaşları da emekli işçinin TAHSİLİNE,KIDEMİNE,UNVANINA VE MEDENİ DURUMUNA göre ayarlansın.Amelelik,ırgatlık ve kölelik son bulsun.SGK'ya dilekçe yazan işçilerin ve emeklilerin maaşlarında TAHSİLE,UNVANA,KIDEME VE MEDENİ DURUMA GÖRE düzenleme yapılacakmış.Şu an ödenen tüm emekli maaşları sadece okur yazar işçiler içinmiş.

    CEVAP YAZ 0 152

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro