eposta yazdır zoom+ zoom-

Kenan Evren'e ‘terörist affı' uygulanacak

Kenan Evren'e ‘terörist affı' uygulanacak

12 Eylül darbesi nedeniyle müebbet hapis cezasına çarptırılan Evren ve Şahinkaya, karar onanırsa 8 yıl hapis yatacak.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 20-06-2014 06:37 - Güncelleme: 29-10-2015 01:54

12 Eylül davasında darbe suçundan müebbet hapse mahkûm olan dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ve Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya, Yargıtay kararı onarsa 1991’de çıkarılan “Özal Affı’ olarak da bilinen 'terör suçluları' affından faydalanacak. Müebbet hapsin infazı 8 yıla inecek.

DARBEYE TEŞEBBÜS SUÇU GENİŞLEDİ

Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin önceki gün verdiği karar eski Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 146/1. maddesindeki eylemin sınırlarını, muhtıra yönünden genişletti. Karar kesinleşirse, muhtıra, mektup, elektronik posta gibi adlarla siyasi parti liderlerinin bile olsa Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından uyarılması, “darbeye teşebbüs suçunu” oluşturacak.

AVUKATLARDAN TEMYİZ DİLEKÇESİ

Evren ve Şahinkaya’nın avukatları ise dün kararı temyiz etmek için mahkemeye dilekçe verdi. Avukatların yaptığı açıklamada şöyle denildi: “Savunmamız hukuki ve çok açıktır. Aksi ne katılan vekilleri ne de iddia makamı tarafından ispat edilmiştir. Hatırlatmak isteriz ki, dava işkence ve kötü muamele davası değildir. Bu karar karşısında asıl sorun 2709 sayılı Anayasa var mıdır yok mudur?”

MÜEBBET AL, 8 YIL YAT VE ÇIK

Yargıtay kararı onarsa Evren ve Şahinkaya, 1991’de merhum Turgut Özal döneminde çıkarılan ve “Özal affı” olarak bilinen yasadan yararlanacak. 1991’de çıkarılan yasa ile Terörle Mücadele Kanunu’na (TMK) bir madde eklenerek, müebbet hapis cezalarının 8 yıl infaz edilmesi sağlandı. Evren ve Şahinkaya, müebbet hapse mahkûm edilmiş olsalar bile karar kesinleşirse 8 yıl hükümlü kalacaklar.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Kenan Evren'e ‘terörist affı' uygulanacak haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR4 YORUM
  • misafir 20 Haziran 2014 08:53 bu ülkede cok **** sinsice şeyler oluyor terörist apoyu dışarı çıkarmak için yarğı ve hükümet etirikalar yapıyor kenan everene ceza verip indirim yapıyor 90 yaşındaki adamın mokunu yiyecekler sanki. balyoz tek tutuklusu engin alana çıkarıyor yarın teröris apoyuda çıkaracak bunlar tüm tezğah bunun için .işte o zaman türk halkı silahı alıp dağa çıkar tayip.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro