SON DAKİKA

YAZARLAR

Hadi ÖZIŞIK

Hadi ÖZIŞIK

hadi.ozisik@internethaber.com @hadiozisik rss Eklenme Tarihi: 04 Şubat 2018 12:56 - Güncelleme: 04 Şubat 2018 12:56

Kemal Kılıçdaroğlu'na reva gördükleri galibiyetin faturası

Ülkü İnce televizyon seyrediyor Yalova'daki evinde. CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı (Ekmeleddin İhsanoğlu) açıklanıyor o sırada. Ülkü hanım Muharrem İnce'yi haberdar ediyor:
-CHP'nin adayı açıklandı.
-Kim?
-Ay neydi... vallahi unuttum.
CHP'ye ışık olmak için, Kemal Kılıçdaroğlu'nun karşısına dikilen Muharrem İnce anlattı bunu. Karşısında oturan 1253 delegeye, CHP'nin acıklı durumunu anlattı başka bir deyişle...
CHP için, 36. Olağan Kurultay bana göre tarihi bir fırsattı. 8 seçim kaybeden Kılıçdaroğlu'nun değiştirilmesi, CHP'nin hayrına olacaktı ama 447 oy bu değişimin olması için yeterli değil... 

Yılmaz Özdil
'in de yazdığı gibi, seçimin galibi (Kemal Kılıçdaroğlu) sürekli yenilenler tarafından belirlendi. O yüzden Muharrem İnce'nin dışında, herkes gidişattan memnun. İlginç olan ise, CHP'nin bu gidişatından AK Partililer de memnun... 

Kemal Kılıçdaroğlu, "AKP'yi göndereceğiz" diyor Erdem Gül'e. Nasıl?Hangi güçle? Bu belli değil. 8 kez yenilgi tadan birinin bu saatten sonra AK Parti'yi iktidardan uzaklaşması mümkün mü?
Değil...
Aslı Aydıntaşbaş (Cumhuriyet) bu konuda benimle hemfikir. CHP'nin iktidarını ihtimal dışı görüyor. Ama yine de umudunu yitirmemiş. Kemal Kılıçdaroğlu'na "oyun kuruculuk" aklı veriyor:

" (...) CHP’nin önümüzdeki seçim sürecinde şöyle önemli bir misyonu var; o da yüzde 50’lik muhalefet blokunun ‘oyun kurucu’ gücü olmak. CHP, kendi başına AKP’yi alaşağı edemeyeceğini bilse de, her geçen gün zayıflayan AKP-MHP blokuna karşı referandumda “Hayır” oyu veren yüzde 49’luk seçmen blokunun makul bir aday etrafında birleşmesinin mimarı olabilir."

Yani?
Yüzde 25-26 oy bandıyla Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı adayı olması söz konusu olamaz... Aslı'nın önerdiği formül, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun bir başka versiyonu.. 

Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmalarından anlıyoruz ki, CHP bu formüle çok yakın.  CHP'den uzakta, Ekmeleddin İhsanoğlu benzeri bir aday bulacaklar yine...

Muharrem İnce'nin isyanı da, itirazı da bunaydı işte...
İtaatsizliğinin sebebi, dışarıdan bir aday arayışınaydı.
Memnuniyetsizliği, kırgınlığı, kızgınlığı... üstü örtülen, karanlığa hapsedilen partisini kurtarmak içindi.
Hiçbir şey yapmamak mı, yoksa çırpınıp sonuca ulaşmak veya ulaşmamak mı? Muharrem İnce, elinden gelen her şeyi yaptı kaybetmesine rağmen kazanan taraf oldu. 

Kemal Kılıçdaroğlu ise, kazandı ama kaybetti bana göre. 790 delegenin Kemal Bey'e reva gördüğü dünkü galibiyet, 9. yenilginin habercisiydi aslında. 2019'un şimdiden Tayyip Erdoğan'a teslimi ettiler.

Muharrem İnce sahici konuşmasında "yapmayın, etmeyin" dedi ama sesini duyuramadı.. 
O kadar bağırdı halbuki.. 
Niye duymadılar acaba?


Hadi Özışık | Sayfanızı Da Tanıtın


PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Kemal Kılıçdaroğlu'na reva gördükleri galibiyetin faturası yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR12 YORUM
  • reel 05 Şubat 2018 11:59 kılıçdaroğlu akparti için velinimet, türkiye için bir felakettir. kılıçdaroğlu "siyasal olarak" akparti için ideal bir rakiptir. değişmemesi işimize gelir. bırakın kalsın.

    CEVAP YAZ 1 1
REKLAM
Hadi ÖZIŞIKDİĞER YAZILARIHadi ÖZIŞIK
TÜMÜ

GÜNCEL YAZILAR TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro