YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 14 Temmuz 2015 12:55 - Güncelleme: 29 Ekim 2015 02:48

Kaybettiniz ve Artık Kazanamazsınız

Sonuca etkisi olmayan karara sevinen cemaat mensupları, yarını göremiyorlar. Ufka bakan gözleri adeta kör olmuş durumda.

Anayasa Mahkemesinin verdiği karar ile yaşadıkları mutluluk, donmak üzereyken gelen uyku kadar tatlı. Sonrası yok çünkü toplum nezdindeki tüm kazanımlarını kaybettiler.

Hizmet etmek isteyene yol çoktur. Okul açarsınız, kitap basarsınız, mazlumlara bir tabak çorba verirsiniz fakat hizmet edene güven kalmadı ise hizmet etmeye giden tüm kapılar kapanır. Toplum size güvenmedikten sonra dershaneler kapalı olsa ne olur, açık olsa ne olur?

Altın nesli yetiştiriyoruz hedefi ile eğitilen fakat her türlü hakareti, küfrü, haddi aşmayı kendilerine caiz kabul eden cemaat mensuplarına sormak istiyorum. Okullarınıza olan ilgiyi, yayınlarınıza olan güveni, kurumlarınıza olan desteği tekrar kazanamadıktan sonra bugün siyasal olarak ulaşmaya çalıştığınız hangi emel size fayda sağlayabilir ki?

Bugün Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karara sevinebilirsiniz fakat ya yarın ne yapacaksınız?

Dershanelerden bünyenize katmaya çalıştığınız öğrencilere “Tek Çare HDP’ye oy vermek” diyen yazarlarınızı nasıl izah edeceksiniz?(Tabi ki insanlar HDP’ye oy verebilirler fakat HDP’yi terörist ilan edip, hükümeti bu parti ile işbirliği ile suçlayıp daha sonra HDP’ye oy istenmesindeki tutarsızlıktan bahsediyorum)

Azrail parti kursa oy vermem diyen önderinizin arkasında kapı kapı gezerek CHP’ye oy istediğinizi nasıl anlatacaksınız?

İsrail’in hava saldırısında ölen siviller için terörist ifadesini kullanan haber kanalınızı o pırıl pırıl öğrencilere nasıl izleteceksiniz?

Memleketin tüm maddi kaynaklarını Anayasa Mahkemesi bugün size verse bile siz kaybettiniz çünkü manevi kaynaklarınızı kuruttunuz.  Kaybettiniz kelimesi yanlış anlaşılmasın. Ak Parti’ye karşı kaybetmediniz. Topluma karşı kaybettiniz.

---------------------------------

Her dost meclisinde söylerim. Bankalar, özel güvenlik şirketleri ve dershaneler memleketimiz için en zararlı kurumlardır fakat dershanelerin kapatılış şeklini tasvip etmemiştim. Hala aynı düşüncedeyim fakat madem kapatıldı, geriye dönülmemesi bile ciddi kazanım olacaktı.

Öğrencinin hayatında kendisine ve sosyal çevresine hiç zaman ayırmamasına neden olmaktadır dershaneler. İstemeyen gitmez cümlesi özgürlükçü değil baskıcıdır. Örneğin asgari ücret için bir sınırlama koymayıp, miktarı beğenmeyen çalışmasın dediğinizde özgürlükçü bir ortam yaratmazsınız. Şartları kullanarak emekçiyi sömüren bir sistem oluşturursunuz. Aynı şekilde dershaneler varken öğrenciye istemiyorsan gitme diyemezsiniz çünkü sistem öğrenciyi mecbur bırakır. Dershaneye giden öğrenci ise hayatının en az 4 yılını (lise ve üniversite hazırlık) hafta içi okul ile hafta sonu da dershane ile geçirir.

Dershaneler fırsat eşitliği sağlıyor diyenler de yalan söylüyor çünkü fırsat eşitliği sağladığı falan yok. Büyük mucizeler yaşanmadığı sürece Galatasaray Lisesi’nde öğrencilik yapmış ve dershaneye gitmiş birini, kenar mahalledeki sıradan bir lise öğrencisi dershane gitse de gitmese de geçemiyor. Benim zamanımda düz liseler vardı, süper liseler ve anadolu liseleri. Dershaneye giden düz lise öğrencileri, dershaneye giden süper lise öğrencilerini genel olarak geçemezdi. Aynı şekilde süper liseye giden öğrenciler de anadolu lisesine giden öğrencileri geçemezlerdi. Aralarda birkaç istisna yaşanırdı ama genelleme aynı idi. Peki bugün hiç kimse dershaneye gitmezse sonuç değişir mi? Gene arada istisnalar yaşanır. Üniversite sınavında alınan puanlar düşer, herkes biraz daha az doğru cevap verir sorulara fakat öğrenciler arasındaki sıralama değişmez. Zeki ama gariban olup da dershanelerce özel ilgilenerek derece yaptırılan birkaç öğrenciyi örnek göstermek, bu genellemeyi çürütmez. Sonuçta dershaneler fırsat eşitliği sloganı ile herkesten para toplar. Liselere hazırlık sınavı der, üniversiteye hazırlık sınavı der ve binlerce lirayı her aile vermek zorunda kalır. Fırsat eşitliği sloganını kullanır fakat gelir eşitliği ile ilgili hiçbir anlayışa katılmaz.

Özel teşebbüse aykırı mıdır değil midir bilmem ama dershaneler toplumu kemiren kurumlardır. Doğru bir politika ile üzerinde çalışılmış strateji ile mutlaka kapatılması gereklidir.

twitter.com/umitsamimi
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Kaybettiniz ve Artık Kazanamazsınız yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro