eposta yazdır zoom+ zoom-

Tosya'nın yeni umudu Çin çileği

Tosya'nın yeni umudu Çin çileği

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde bazı girişimci çiftçiler, elma ve meyveleri gelir getirmeyen ağaçları keserek yeni umutlara yelken açtı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 16-06-2010 10:49 - Güncelleme: 25-10-2015 01:56

Tosyalı girişimci çiftçiler, yeni umut olarak bağlarına dışarıdan getirdikleri, Kiraz , Çin Çilek Ağacı (Myrica rubra), Kaymak Ağacı (Feijoa) meyve fidanları başta olmak üzere yüzlerce fidan dikti.

Tarımda ileri giden bölgelere giderek incelemeler yapan çiftçiler, daha önce isimleri bile bilmedikleri meyve ağaçlarını bağlarına dikerek yeni bir bekleyiş içerisine girdi. Tosyalı girişimci çiftçiler, yeni umut olarak bağlarına dışarıdan getirdikleri, Kiraz , Çin Çilek Ağacı (Myrica rubra), Kaymak Ağacı (Feijoa) meyve fidanları başta olmak üzere yüzlerce fidan dikti.

Tosya’da tarımla uğraşan İsmail Gürlük (60) yaptığı açıklamada, “Kendime ait bağlarımda, çiftçilikle uğraşmaktayım. Dedelerimizden ve babalarımızdan gördüğümüz biçimde çiftçilik yapmaktayız. Yıllar önce bağdan aldığımız ürünler ile geçimimizi temin ederdik. Ancak son yıllarda meyve ağaçlarımızın verimi azaldı. Zor şartlarda ürettiğimiz ürünlerimiz ise yeterli pazar bulunamadığımız için masraflarını karşılayamaz oldu. Bende iki oğlumla beraber tarımda ileri gelen yerlere giderek araştırma yaptım. Meyvelerinde pazarlama sorunu olmayan ağaçlar dikmeye karar verdim. Yeterli teknik desteği ve bilgiyi üreticiden aldıktan sonra bağlarıma, sertifikalı 500 adet kiraz ağacı, Çin çilek ağacı ve Kaymak Ağacı diktim. Bazı meyve ağaçlarının isimlerini Tosya’da bilmeyen bir çok çiftçi var. Bu Tosya’ya yabancı ama tüketicilerin meyvelerine çok rağbet gösterdikleri fidanları, dikerek çiftçiliğe yeni bir boyut kazandırdım. Diktiğim kiraz ağaçları bu sene çok kaliteli meyveler vermeye başladı. İlk çıktığında kilosu 5 TL olan kiraz, artık bizim gelir kaynağımız oldu. Diğer diktiğim meyve fidanları, Çin çilek ağacı (Myrica rubra), Kaymak Ağacı (Feijoa), inşallah seneye meyve vermeye başlayacak ve artık bağlarım gelir getirir hale gelecek. Daha önce isimlerini bilmediğimiz, bizim iklimimize uygun ve meyvesi çok kar getiren bir çok meyve ağaçları var. Bunları araştırmalarını isterseler bağlarıma gelip meyve ağaçlarını görmelerini, çiftçi arkadaşlara tavsiye ederim. Bu yenilikler sayesinde Tosya bağlarının inşallah geçmişte olduğu gibi gelir getiren bir hal almasını sağlarız’’dedi.

PAYLAŞ tw fb gp

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro