eposta yazdır zoom+ zoom-

Kamplaşmayı kıracak tek parti

Kamplaşmayı kıracak tek parti

Halkın Sesi Partisi (HAS Parti) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, iktidar ve ana muhalefet partisine çattı.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 25-12-2010 14:35 - Güncelleme: 19-10-2015 05:18

Halkın Sesi Partisi (HAS Parti) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Türkiye'de  belli tarafların bazı suni korkular yarattığını öne sürerek, ''Bu ülkede ne Cumhuriyet ne de din elden gider. Elden giden bu milletin geleceği ve gücüdür. İşte HAS Parti bu kamplaşmayı kıracak partidir'' dedi.

Kurtulmuş, Kocaeli'deki Baltürk Otel'de düzenlediği basın toplantısında HAS Parti'nin çok kısa bir süre önce kurulduğunu ve 18 günde 54 ilde örgütlenmesini tamamladığını söyledi. 2011 yılında yapılacak seçimlere katılma hakkını kazandıklarını dile getiren Kurtulmuş, Türkiye'nin tarihi bir süreçten geçtiğini ve bu dönemde partisine büyük ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Ülkenin temel sorunlarının yıllarca konuşulmuş olmasına rağmen çözülmeden bekletildiğini savunan Kurtulmuş, ''Türkiye'de mezhebi meseleler, inanç özgürlükleriyle ilgili konular ve vesayet düzeninin sona erdirilmesine ilişkin talepler, ne yazık ki sözde kalmakta ve bir takım siyasi tartışmalar olarak yer almakta. Ama maalesef bu konuda ciddi adımlar atılamamaktadır'' diye konuştu.

Türkiye'deki siyasal sistemin bozuk olduğunu ifade eden Kurtulmuş, şunları kaydetti:

''HAS Parti olarak üzerine en çok yoğunlaştığımız konu, Türkiye'de Anayasa değişikliği başta olmak üzere siyasi hukuk ve refah süreçlerinin hiçbir mazeretin arkasına sığınmaksızın gerçekleştirecek bir siyasi kararlılığı ortaya koymaktır. Türkiye, 8 yıldır çok büyük oy almış halkın geniş kesimlerinin desteğini almış bir iktidara sahip olmasına rağmen, hala 'Kürt meselesi'ni halletmek konusunda bir adım atmamıştır. Türkiye'de hükümet bu kadar ciddi destek almış olmasına rağmen hala meslek lisesi, katsayı meselesi köklü bir şekilde halledilememiştir. Türkiye'de inançları gereği başını örten insanların başörtüsüyle toplumsal hayatta eğitime katılma sorunu çözülememiştir. Dolayısıyla Türkiye'de 12 Eylül 1980 rejiminden itibaren devam eden hukuki ve siyasi yapı değiştirilmeden Türkiye'nin bu sorunlarını çözme ihtimali ve imkanı yoktur.''

Türkiyede korku siyaseti yapıldığını belirten Kurtulmuş, son 8 yılda iktidar ve muhalefet partilerinin uzlaşarak parlamentoda herhangi bir konuyu geçiremediğini veya toplumsal meseleleri çözemediklerini öne sürdü.

Anayasa değişiklikleri sırasında kavga ve gürültüden ibaret Meclis görüşmelerine şahit olduklarını dile getiren Kurtulmuş, sözlerini şöyle tamamladı:

''(Demokratik açılım) diyorsunuz. İktidar ve muhalefet bir araya gelip konuyu konuşma nezaketini bile göstermiyor. Ama bir taraf, 'bana değil karşıdakine oy verirseniz irtica gelir, laiklik ve Cumhuriyet elden gider' diye milleti korkutuyor. Diğer taraf da 'onlara oy verirseniz oylar bölünür CHP gelir, din elden gider' türü laflar söyleyip milleti korkutuyor. Bu ülkede ne cumhuriyet ne de din elden gider. Elden giden bu milletin geleceği ve gücüdür. İşte HAS Parti bu kamplaşmayı kıracak partidir.''

Kurtulmuş, konuşmasının ardından partisine katılan üyelere rozet taktı. 

PAYLAŞ tw fb

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro