Kalp sağlığımız için ne yapmalıyız? Sağlıklı bir kalp için 8 altın kural

Sağlıklı bir kalp için yapılması gerekenler listesinde ilk sırada beslenme geliyor. Peki kalp sağlığımız için nasıl beslenmeliyiz? Doymamış yağ açısından zengin kuruyemiş ve balık mutlaka tüketilmeli. Öte yandan kalp sağlığı için egzsersiz yapmakta beslenme kadar önemli.

Kalp sağlığımız için ne yapmalıyız? Sağlıklı bir kalp için 8 altın kural

Günümüzde küresel ölümlerin yaklaşık yüzde 30’una kalp-damar hastalıkları neden olmaktadır. Dünya'da kalp ve damar hastalıkları, bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümlerin yaklaşık yarısını kapsamaktadır. Öte yandan ülkemizde, her yıl yaklaşık olarak 250-300 bin yeni koroner arter hastasının olduğu tahmin edilmektedir. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Salih Salihi, sağlıklı bir kalp için gereken 8 altın kuralı açıkladı.

Kalp sağlığımız için ne yapmalıyız? Sağlıklı bir kalp için 8 altın kural

BESLENMEYE DİKKAT EDİN: Doğru beslenmek, diyet yapmak anlamına gelmiyor çünkü diyet demek, yeme alışkanlıklarında geçici değişiklikler yapmak demektir. Doymuş yağdan fakir; lif, antioksidan, tekli doymamış yağ ve balıktan zengin bir diyet, kalp damar hastalıkları üzerine olumlu etki yapıyor. Omega 3 yağ asitleri içeren besinler de kanda pıhtı oluşumunu azaltıp damar sertleşmesini engelliyor. Ayrıca, balık tüketimi ile kalp damar hastalıkları sonucu gelişen ölüm oranında azalma görüldüğü belirtiliyor. Trans yağlardan uzak durulmalı, mümkünse işlenmiş gıdalar hiç tüketilmemeli. Günlük tuz miktarı 5 gramın altında tutulmalıdır.

Kalp sağlığımız için ne yapmalıyız? Sağlıklı bir kalp için 8 altın kural

EGZERSİZ YAPIN: Günümüzde teknolojinin sunduğu otomobil, yürüyen merdiven ve asansör gibi imkanlar nedeniyle gün geçtikçe daha az hareket etmeye başladık. Oysa fiziksel aktivite azlığı ve fizik kondisyon yetersizliği kalp damar hastalıklarının oluşumunda önemli bir risk faktörüdür. Asansör yerine merdiven kullanılmalı, yakın yerlere araba ile gitmek yerine yürüyüş tercih edilmelidir. Kalp sağlığınız için haftanın 3 günü en az 30 dakika egzersiz yapmaya özen gösterin. Unutulmamalıdır ki, fiziksel egzersizin yararlı olanı düzenli şekilde yapılanıdır.

Kalp sağlığımız için ne yapmalıyız? Sağlıklı bir kalp için 8 altın kural

STRESTEN UZAK DURUN: Artık stressiz bir yaşam bulamayacağımız için stresle nasıl idare edeceğimizi iyi bilmemiz gerek. Stres, öfke ve depresyon kalp damar hastalıklarının oluşma riskini artırıyor. Bu durumda stres altındaysanız, öncelikle sizi sıkıntıya sokan nedenleri irdeleyin. Bu sorunları ortadan kaldırmakta güçlük çekiyorsanız, bir uzman yardımı alabilirsiniz. Bazı rahatlama teknikleri ve psikoterapi huzursuzluğu ve stresi azaltarak kalp sağlığını korumada yardımcı olmaktadır. İç huzur ve aile ortamındaki mutluluk kalp sağlığının korunmasına çok etkilidir.

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro