eposta yazdır zoom+ zoom-

Kader Sevinç'in 'Kırık Ülke'si okurla buluşuyor

Kader Sevinç'in 'Kırık Ülke'si okurla buluşuyor

Daha önce dizeleriyle Avrupa Anayasası'na katkıda bulunan politikacı/şair Kader Sevinç yeni kitabı 'Kırık Ülke' ile sanatseverlerle buluşacak.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 07-04-2014 10:01 - Güncelleme: 23-10-2015 06:52

Avrupa Birliği CHP Temsilcisi Kader Sevinç, Şiirden Yayınları'ndan çıkan yeni kitabı “Kırık Ülke” ile 8 nisan salı günü Beyoğlu Aziz Kedi Kitabevi'nde imza gününde okurlarla buluşacak.  Brüksel’de yaşayan Kader Sevinç'in imza günü saat 19.00’da başlayacak.

“Kırık Ülke” adlı şiir kitabı kısa bir süre önce yayınlanan Şair Kader Sevinç, 8 Nisan’da Galatasaray’daki Aziz ​Kedi ​Kitabevi’nde düzenlenecek imza gününde okuyucusuyla buluşacak.

AVRUPA ANAYASASI'NA KATKIDA BULUNDU

Şiirinde kendine özgü bir dil geliştiren Kitapla aynı adı taşıyan şiirinde “umarsızım, / yankılanmaktan eprimiş utanç, / o eski kırık ülkeyi bir daha düşle” diye seslenen Sevinç, Brüksel’de CHP Avrupa Birliği Temsilcisi ve Avrupalı sosyal demokratların çatı partisi PES’in yönetim kurulu üyesi. Washington DC’deki Johns Hopkins Üniversitesi / SAIS’in akademi üyesi de olan Sevinç
, şiirinin ana omurgasını da “aşk, doğa, bitmeyen bir insanlık sevinci ve insana duyulan sorumluluk bilinci ile” çatıyor.

unnamed-(56).jpgSevinç'in şiirleri No Edebiyat, Başka, Ay, Şiirden, İzmir İzmir, BT Sanat, NAR gibi çeşitli dergilerde ve fanzinlerde yayımlandı. Kader Sevinç, 2009 yılında Brüksel Şairler Grubu’nun girişimiyle bir araya gelen Avrupalı 50 şair ile birlikte Avrupa Anayasası tartışmalarına dizeleri ile katkıda bulundu. “Dizelerle Avrupa Anayasası” şiir kitabı üç dilde yayımlandıktan sonra birçok AB başkentinde okumalarla tanıtıldı.

HEPİMİZİN ÖZEL DÜNYASINDA BİR KIRIK ÜLKE VAR

Brüksel’de Passaporta Sanat Edebiyat Merkezi’nin etkinliklerine de katkı sağlayan Sevinç, Brussels Raw Festivali ve Washington DC Busboys & Poets etkinliklerinde yer aldı. Yurtdışında gerçekleştirdiği bu etkinliklerin yanı sıra Türkiye’deki okurları ile bir araya gelmek için sabırsızlandığını anlatan Kader Sevinç, “Hepimizin özel dünyasında en az bir ‘kırık ülke’si var. Bütün planlarımıza, hayallerimize, bize rağmen kırılan, bizim olan kırık ülke. Bazen onu onarmak için bir ömür harcadığımız kırık ülkelerimiz. İkincisi toplumsal olarak da bugün ülkemizin içinde olduğu durumdan, hangi partiye sempati beslerse beslesin kimsenin mutlu olmadığını düşünüyorum. Herkes için biraz kırık bir ülke artık Türkiye. İşte bugün hepimizin gururla yaşayacağı bir ülkeyi kurmak için yola koyulacağımız hareket noktasındayız.” diyor.

KAPAKTA KENDİ YAPTIĞI YAĞLIBOYA TABLO VAR

"Kırık Ülke" kitabının ön kapağında Sevinç’in kendi yaptığı bir yağlıboya resmi yer alıyor. Arka kapaktaki fotoğraf da Stokholm’de yaşayan ve Nobel ödüllü edebiyatçıların portreleri ile tanınan dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Lütfi Özkök’ün imzasını taşıyor.

Yakında ayrıca Kader Sevinç’in İsveç’ten müzisyen Robert Mehmet İkiz ile ortak çalışması olan bir caz/şiir CD’si de sanatseverlerin beğenisine sunulacak. 

Aynı zamanda Şiirden Dergisi’nin yayın kurulunda yer alan şairin çalışmalarına ilişkin ayrıntılı bilgiyi  adresinde bulabilirsiniz.

unnamed-(55).jpg

KADER SEVİNÇ KİMDİR?

Çocukluğu anne ve babasının görevleri vesilesiyle Gaziantep, Samsun, Kayseri, Nevşehir ve İzmir Foça’da geçen Kader Sevinç, Akdeniz Üniversitesi’nde turizm işletmeciliği eğitimi sürerken Jean Monnet AB programı ve ardından Brüksel CERIS-Paris-Sud-XI Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans yaptı ve onur derecesi ile mezun oldu.

Harvard Üniversitesi’nde kısa dönemli iş iletişimi programına katılan Sevinç, akademi ve özel sektörde çalıştıktan sonra 2005 yılında Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’nda danışman olarak görev aldı. Birçok sivil toplum kuruluşuna danışmanlık yaptı.

2008 yılında CHP Avrupa Birliği temsilciğini kuran Sevinç, Avrupa sosyal demokratlarının şemsiye partisi PES’te yönetim kurulu üyesi oldu. 2013 yılında ABD’de Diplomatic Courrier ve Küresel Lider Kuruluşu (YFPP) tarafından “en etkili genç dış politika liderleri” ödülünü aldı.

Washington DC’de Johns Hopkins Üniversitesi’nde SAIS-Transatlantik İlişkiler Merkezi’nde ziyaretçi akademi üyesi olarak bulundu. Brüksel’de Türkiye kökenli çocuklara yönelik Sınıf 1B eğitim programı ve bir düşünce platformu olan Türk Kahvesi Brifingleri’ni kurdu.

 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Kader Sevinç'in 'Kırık Ülke'si okurla buluşuyor haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro